Od czego zależy cena pelletu? Jak sprawdzić jego jakość?

ceny pelletu

Od czego zależy cena pelletu? Który ma wyższą wartość energetyczną? Jak sprawdzić jakość i wartość opałową surowca? Krótko mówiąc: jak wybrać pellet spośród dostępnych na rynku? Podpowiadamy!


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!


Od czego zależy cena pelletu?

Za jakość opału odpowiada certyfikat, wydawany przez niezależną firmę, która sprawdza produkt pod kątem ustalonych norm, parametrów technicznych oraz standardów. Kontroluje się zarówno sam produkt, jak i linię produkcyjną, na której jest wytwarzany. Dlatego też certyfikowane biopaliwo nie może być tanie.

Pellet wysokiej jakości od polskich producentów najczęściej posiada jeden z dwóch certyfikatów – DINplus czy ENplus. Na bardzo konkurencyjnym rynku pelletu powinny one być wskazówką dla konsumentów. Jeżeli na opakowaniu znajduje się jeden z tych znaków – produkt jest bezpieczny dla środowiska i na pewno ma dobre właściwości spalania. Niektórzy producenci ubiegają się o dwa certyfikaty naraz. Normy pozwalające na otrzymanie każdego z nich są bardzo zbliżone.

DINplus to certyfikat jakości wydawany na pięć lat

Najpierw producent przesyła próbki produktu do laboratorium placówki certyfikującej DIN Certco, gdzie między innymi sprawdzane są: wartość opałowa, wilgotność pelletu, gęstość nasypowa, ścieralność przy transporcie oraz zawartości popiołu. Wymagania określa norma EN 14961-2 w klasie A1, czyli najwyższej jakości pelletu, który powstaje z pni drzew, niepoddanych obróbce chemicznej. Następnie inspektorzy sprawdzają linię produkcyjną. Jeżeli wszystkie wymagania są spełnione – producent dostaję indywidualny numer certyfikatu. Jednak przedsiębiorca powinien być gotowy na niespodziewane kontrole, które są podstawowym elementem procesu certyfikacji w DIN Certco.

Certyfikat ENplus

Certyfikat ENplus jest kontrolowany przez Europejskie Stowarzyszenie Pelletu (European Pellet Associations).

Sprawdzanie EPA zleca niezależnym jednostkom certyfikującym. Sam produkt, podobnie jak w pierwszym przypadku, badany jest w laboratorium. Jakość pelletu sprawdza się na podstawie norm ISO 17225 oraz EN 14961-2 w klasach A1 oraz A2. Ważna jest wytrzymałość mechaniczna produktu, ale też zawartość popiołu i wilgoci oraz zawartość frakcji drobnych i gęstość nasypowa. Sprawdza się też samą linię produkcyjną i proces dostaw towaru. Przeprowadzane też są regularne kontrole, aby uniknąć spadku jakości.

Certyfikaty ENplus mają też swoje klasy. A1 – dla pelletu drzewnego używanego dla kotłów, pieców, palników i kominków. A2 – dla pelletu drzewnego z większą zawartością popiołu dla urządzeń o dużej mocy. Znakiem EN B jest oznaczony pellet przemysłowy.


Zarejestruj się na Forum Pelletu


Wartości energetyczne pelletu mają znaczenie

Dobre wartości produktu zależą bezpośrednio od jego składu. Do produkcji pelletu używa się zarówno czystego drewna, jak i drewna z domieszką kory. Często dodaje się też słomę czy odpady zbożowe. Zawartość produktów ubocznych wpływa na procentową zawartość popiołu w produkcie końcowym. Im wyższa zawartość popiołu, tym niższa jakość pelletu. Według standardów, na bazie których wydaje się certyfikaty, zawartość popiołu uznaje się za niską kiedy jest mniejsza niż 0,7 %.

Również ważna jest wilgotność, wskaźnik, który wpływa nie tylko na wartość opałową, ale także stabilność podczas przechowywania. Według standardów wilgotność dobrego pelletu nie może przekraczać poziomu 10%.

Wartość opałowa najważniejszym parametrem

Od niej zależy ile musimy kupić surowca do ogrzania. Według norm, branych pod uwagę przy wydawaniu certyfikatów, wartość opałowa wynosić powinna nie mniej niż 16,5 MJ/kg. Jednak na rynku dostępne są też produkty bez certyfikatu.

Najniższa klasa certyfikowanego pelletu, czyli B, będzie kosztować mniej. Charakteryzuje się najniższą wartością opałową – około 13 MJ/kg.  Można go dostać nawet za 600 zł za tonę. Pellet klasy II będzie miał wartość opałową na poziomie około 17 MJ/kg i będzie kosztować około 700-800 zł za tonę. Za tonę pelletu pierwszej klasy, której wartość opałowa wynosi około 19 MJ/kg, zapłacimy około 1000 zł, chociaż przy większych zamówieniach czy też podczas promocji można znaleźć pellet klasy A1 nawet za 850-900 zł.

Kaloryczność pelletu

Często na opakowaniach producenci pelletu opisują tak zwaną kaloryczność pelletu, mierzoną w kilowatogodzinach. Ta informacja jest przydatna wtedy, gdy wiemy jakie jest zapotrzebowanie naszego domu na energię. Najłatwiej sprawdzić ją w Świadectwie Charakterystyki Energetycznej budynku.

W przypadku pelletu drzewnego z certyfikatem DINplus A1 można wygenerować około 4,8-5 kWh/kg energii. Jak mówią eksperci, z taką kalorycznością, dla domu o powierzchni 150 m2, na sezon grzewczy, mogą wystarczyć 4 tony biopaliwa.

Od czego zależy cena pelletu? Podsumowując, im wyższa jakość pelletu drzewnego tym wyższa cena. Jakość oznacza najlepsze wartości tego rodzaju biopaliwa, które przekładają się na wydajność – czyli, im lepszy pellet kupimy, tym dłużej będzie ciepło w naszym domu.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: AB
Zdjęcie: Shutterstock

This post is also available in: polski