Za trzy miesiące wejdą w życie istotne zmiany dla tych osób, które planują sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość. Już niebawem będą one zobligowane do przedstawienia dokumentu poświadczającego zapotrzebowanie budynku na energię.

28 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Przy każdej sprzedaży czy wynajmie mieszkania lub budynku będzie konieczne przekazanie świadectwa energetycznego.

Reklama

Co musi zawierać świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne musi zawierać ma takie informacje jak wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową i końcową, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową i jednostkową wielkość emisji CO2. Dokument będzie ważny 10 lat lub do momentu termomodernizacji budynku, a jego koszt to 500-1000 zł. Świadectwo energetyczne sporządzone może być w wersji papierowej albo elektronicznej.


Czytaj też: Strategia proklimatyczna w Wielkopolsce oznacza więcej OZE


Koszt sporządzenia dokumentu waha się między 500 – 1000 zł

Posiadanie dokumentu będzie konieczne przy sprzedaży domu lub mieszkania. Z kolei przy zawarciu umowy najmu najemca będzie dostawał kopię świadectwa. Co istotne, nabywca lub najemca w żaden sposób nie mogą zrzec się prawa do otrzymania tego dokumentu. Jeżeli świadectwo energetyczne jest już sporządzone wcześniej, należy podać zawarte w nim dane w ogłoszeniach o sprzedaży lub najmie nieruchomości. Nieprzestrzeganie tych przepisów zagrożone jest karą grzywny.

Świadectwo energetyczne – dla kogo nieobowiązkowe?

Sporządzanie świadectwa charakterystyki energetycznej będzie nieobowiązkowe dla istniejących budynków, które są wykorzystywane na własny użytek. Jednak od 28 kwietnia przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy obiektu budowlanego czy do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie wymagane będzie dołączenie tego dokumentu. Z takiego obowiązku wyłączone są domy do 70 mkw.

Zmiany te są istotnym krokiem w stronę budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa. Dzięki temu nabywca lub najemca pozna również orientacyjne koszty utrzymania budynku i będzie w stanie porównać interesujące go oferty.

Pełna treść ustawy: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002206

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

tekst: Marta Warzych

zdjęcie: pl.freepik.com/autor/wirestock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE