W Katowicach oczyszczanie ścieków odbywa się w czterech różnych obiektach. Gigablok jest z nich największy i najbardziej samowystarczalny energetycznie. Wszystko dzięki wytwarzanemu w nim biogazowi, który podnosi efektywność energetyczną tego obiektu.

Reklama

Oczyszczanie ścieków z kogeneracją

Od 3 kwietnia br. w oczyszczalni ścieków Gigablok funkcjonuje silnik kogeneracyjny, który wytwarza energię elektryczną i ciepło z biogazu. Jednostka ma 400 kW mocy.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


– Cały czas inwestujemy w odnawialne źródła energii. W celu zwiększenia poziomu samowystarczalności energetycznej powołany do życia został Katowicki Klaster Energii. Kolejne inwestycje mają się przyczynić do oszczędności. Są także przejawem troski o środowisko. Dzięki tej instalacji możliwe jest odzyskanie energii z biogazu, który jest produkowany w oczyszczalni. Wytworzona energia będzie służyła do obsługi oczyszczalni – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Biogaz zasilający silnik kogenracyjny powstaje jako efekt uboczny procesu fermentacji ścieków. Dzięki pracy urządzenia, Katowickie Wodociągi Są. nie muszą sięgać po energię elektryczną i ciepło z innych źródeł. To obniża koszty funkcjonowania zakładu i przekłada się na obniżenie rachunków dla mieszkańców miasta.

Szczegóły inwestycji

Aby możliwe było funkcjonowanie silnika kogeneracyjnego, niezbędna jest infrastruktura towarzysząca wytwarzaniu biogazu. Właśnie dlatego na terenie oczyszczalni powstał zbiornik o wysokości 12 m i średnicy 14 m, w którym biogaz jest magazynowany. Jego pojemność to 1500 m3. Wybudowano także pochodnię, która spala biogaz, jeśli jego ilości jest zbuk duża w stosunku do mocy przerobowych jednostki kogeneracyjnej. Łączna wartość całej inwestycji wyniosła 6,3 mln zł.


Czytaj też: Poferment z biogazowni pozytywnie wpływa na strukturę gleby


Ta metoda produkcji energii jest atrakcyjna dla oczyszczalni ścieków także dlatego, że w skuteczny sposób higienizuje osad powstały po procesach. W efekcie staje się on mniej uciążliwy dla środowiska.

Zdjęcie i źródło: wkatowicach.eu

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE