Ochrona powietrza, poprawa jakości mikroklimatu czy walka z suszą to priorytety autorskiego programu wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. W maju w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021, 172 gminy otrzymały wsparcie samorządu Mazowsza na wdrożenie proekologicznych inwestycji.
Ochrona powietrza to priorytet
Zainteresowanie tegoroczną, trzecią edycją programu jest ogromne. To dowód, że ochrona powietrza jest ważną kwestią, a gminy coraz mocniej intensyfikują działania w celu poprawy jakości życia mieszkańców. Dzięki programowi wsparcia możliwa będzie realizacja wielu projektów, które na pewno zaprocentują w przyszłości. Podkowa Leśna zyska nową zieleń. Podobnie jak ogromna większość beneficjentów programu, którzy wnioskowali o dofinansowanie na rewitalizację istniejących lub utworzenie nowych terenów zielonych. W ramach podobnych działań nad Zalewem Karczunek w Kałuszynie powstanie zielona strefa ciszy, a w Piasecznie pojawi się Ekopatrol.
Tężnie solankowe, ogrody deszczowe, drony…
W ramach programu wsparcia dofinansowane zostały też inwestycje związane z inwentaryzacją źródeł ciepła czy kontrolą przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej. W Rybnie, Żelechowie i Ostrowie Mazowieckim pojawi się profesjonalny dron sprawdzający domowe kotłownie. Kilka gmin postawiło na budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych . Bardzo ciekawym pomysłem, który pojawił się w kilku wnioskach są ogrody deszczowe.
– Projektowanie i budowa ogrodów deszczowych to działania z zakresu małej retencji, mające na celu zatrzymanie jak największej ilości wody z opadów w ekosystemie miasta – mówi Jarosław Makowski z Biura Zieleni Miejskiej w Kutnie
Ogrody deszczowe mają powstać w Baboszewie i Mińsku Mazowieckim. W ramach programu Mazowsze 2021 powstaną też podziemne zbiorniki na wodę deszczową, które pozwalają zaoszczędzić do 50% wody pitnej, a nawet tężnie solankowe. Mieszkańcy Kadzidła będą mogli poszczycić się własnym arboretum, czyli ogrodem dendrologicznym gromadzącym różnorodne drzewa i krzewy.
Dzięki wsparciu Mazowsza zrealizowane zostaną 184 projekty zgłoszone przez 172 gminy. Całkowita wartość dofinansowania w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 to blisko 11 mln zł.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!