„Poznańska komunikacja zbiorowa wkracza w erę wodoru”

autobusy wodorowe

Już w przyszłym roku ulicami Poznania będzie jeździć 25 nowoczesnych autobusów wodorowych. Na mocy umowy zawartej między MPK Poznań oraz Solaris Bus & Coach, model Solaris Urbino 12 hydrogen będzie woził pasażerów w stolicy Wielkopolski.

„Poznańska komunikacja zbiorowa wkracza w erę wodoru”

– Poznańska komunikacja zbiorowa wkracza w erę wodoru. Niebawem do floty MPK Poznań dołączą autobusy elektryczne z wodorowym ogniwem paliwowym, które pełni funkcję „elektrowni” na pokładzie pojazdu. To historyczny moment dla poznańskiego transportu publicznego, który staje się coraz bardziej przyjazny dla środowiska. Jednocześnie jest to kolejny ważny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dążmy do niej, prowadząc i wspierając działania proekologiczne, a także promując takie postawy wśród mieszkańców naszego miasta – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Autobusy wodorowe

MPK Poznań – dzięki przyznaniu dofinansowania z programu Zielony Transport Publiczny – zamierza kupić łącznie 25 autobusów napędzanych wodorem.

– To będzie całkowita nowość we flocie MPK Poznań. Mamy wobec tego taboru wielkie oczekiwania i jestem przekonany, że znakomicie spełni on swą rolę – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

Jak wyjaśnił prezes zarządu MPK, zasięg autobusów wodorowych jest porównywalny do zasięgu pojazdów z napędem konwencjonalnym. Pojazdy nie wymagają zatem ładowania na końcówkach tras. Będą mogły być więc wykorzystywane na wszystkich liniach komunikacyjnych obsługiwanych przez MPK Poznań.

– Zakup przybliża nas również do spełnienia nałożonych norm w zakresie elektromobilności. W 2028 roku zeroemisyjne powinno być 30 procent naszego taboru autobusowego. Obecnie to 18 proc., a po dostawach „wodorowców” będzie to około 25 proc. Wraz z dostawami bezemisyjnych pojazdów wycofywane z ruchu liniowego są pojazdy spełniające najniższe wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń – mówił prezes MPK.


Zarejestruj się na Kongres Biogazu


Poznań jednym z najnowocześniejszych przewoźników w Europie

– Poznań inwestuje w czyste technologie, w innowacje i w przyszłość. To ogromne zamówienie stawia przewoźnika wśród najnowocześniejszych operatorów transportu publicznego w Europie, którzy stawiają przede wszystkim na czyste powietrze w miastach i poprawę jakości życia kolejnych generacji ich mieszkańców. Wodorowe Urbino 12 hydrogen emitują wyłącznie parę wodną. Już wkrótce o zaletach i komforcie podróży wodorowymi Solarisami będą mogli przekonać się poznaniacy – mówi Javier Calleja, prezes Zarządu Solaris Bus & Coach.

Zamówione przez MPK Poznań modele to Urbino 12 hydrogen. Każdy z pojazdów napędzany będzie wyłącznie energią pochodzącą z wodoru, przetwarzaną na prąd w ogniwie paliwowym.  Pojazd jest całkowicie bezemisyjny.

Pierwsze autobusy wodorowe powinny dotrzeć do Poznania w drugim półroczu 2023 roku. Będą tankowane przez PKN Orlen, który docelowo zamierza wybudować – na stacji nieopodal pętli tramwajowej Miłostowo – infrastrukturę do zasilania pojazdów wodorem.

Rynek BioLNG:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: poznan.pl

This post is also available in: polski

ael