Cele dekarbonizacji nie będą możliwe do osiągnięcia, jeśli nie będzie im towarzyszyć sekwestracja CO2. Możliwości techniczne już istnieją, jednak konieczne jest także wdrożenie odpowiednich przepisów, co pozwoli na zdefiniowanie pojęć i wyznaczenie ram prawnych. Już niedługo geologiczne składowanie dwutlenku węgla stanie się faktem za sprawą nowelizacji ustawy o prawie górniczym.

Reklama

Zmiany konieczne dla zaistnienia CCS


Carbon capture – czytaj więcej!


Unia Europejska dokręca dekarbonizacyjny kurek, a podołanie wyzwaniu zeroemisyjności do 2050 r. okazuje się praktycznie niemożliwe bez zaawansowanej technologii CCS. Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego oraz niektórych innych ustaw otwiera drogę ku temu. Ustawa posiada zapisy definiujące i regulujące takie aspekty, jak składowanie dwutlenku węgla czy podziemne bezzbiornikowe magazynowanie wodoru. Po tej zmianie organy nadzoru górniczego oraz administracji geologicznej otrzymały narzędzia i uprawnienia do tego, by prowadzić postępowania i kontrolować te procesy.

– Podziemnym składowaniem dwutlenku węgla – jest zatłaczanie strumieni dwutlenku węgla do podziemnych formacji geologicznych w celu jego trwałego przechowywania oraz jego przechowywanie w taki sposób, aby uniemożliwić lub – w przypadku gdy nie jest to możliwe – w jak największym stopniu wyeliminować negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzi i środowisko oraz zagrożenia dla nich – czytamy w treści znowelizowanego dokumentu.


Czytaj też: Carbon capture and storage na Morzu Północnym? Niedługo rusza projekt


Składowanie dwutlenku węgla i nie tylko

Już w 2013 r. wprowadzono regulacje, które miały umożliwić geologiczną sekwestrację CO2, jednak wyłącznie w celach demonstracyjnych. Ponadto zawarte tam warunki brzegowe były na tyle restrykcyjne, że do dziś nie udało się zrealizować żadnego projektu CCS. 

Gminy zostały zobowiązane do ujawnienia w planach przestrzennych złóż kopalin, wód podziemnych, kompleksów podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz obszarów udokumentowanych bezzbiornikowych magazynów. Ponadto dzięki nowelizacji ustawy ma zostać zwiększone zagospodarowanie złóż geotermalnych.


Czytaj też: Carbon capture obniży ślad węglowy rolnictwa


Kontrowersyjny przepis

Minister klimatu i środowiska otrzymał prawo decydowania o tym, jakie złoża otrzymają status strategicznych. Jeżeli na danym terenie występują takie złoża, to możliwe będzie wprowadzenia tam m.in. zakazu zabudowy. Właściciele nieruchomości położonych na takim obszarze nie mają możliwości odwołania się do sądu od decyzji, a ponadto nie przysługują im odszkodowania za spadek wartości działki czy ograniczenie prawa korzystania z niej.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: shutterstock

Źródło: Państwowy Instytut Geologiczny

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE