Magazyn Biomasa Aktualności Wyprodukowano skrobię z dwutlenku węgla i wodoru

Wyprodukowano skrobię z dwutlenku węgla i wodoru

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk w Tianjin wyprodukowali skrobię bez pomocy żywych komórek. Opracowana w Chinach metoda polegająca na syntezie skrobi z dwutlenku węgla i wodoru umożliwiła przeniesienie produkcji skrobi z tradycyjnej uprawy rolnej do produkcji przemysłowej. Nazwano ją ASAP. Czy zapoczątkuje rewolucję  w rolnictwie?

Reklama

 

Pozyskiwana głównie ziemniaków, manioku i kukurydzy skrobia jest głównym źródłem energii w diecie człowieka. Ponad to pełni ważną rolę w przemyśle spożywczym, papierniczym czy farmaceutycznym. W mniejszym stopniu wykorzystuje się ją również w przemyśle włókienniczym, kosmetycznym i tekstylnym.

Aby dokonać syntezy skrobi i magazynować ją, rośliny potrzebują ponad 60 reakcji metabolicznych. Teoretyczna wydajność przekształcania energii promieni słonecznych w energię zawartą w skrobi to zaledwie 2 proc. Tymczasem niedobór żywności i zmiana klimatu związana z masowym wykorzystaniem energii paliw kopalnych to główne wyzwania XXI wieku. W świetle tych problemów zrównoważone zaopatrzenie w skrobię i wykorzystanie dwutlenku węgla to, według ekspertów, kierunek, w jakim podążać powinny badania naukowe.

Rozwiązanie wielu problemów jednocześnie

Wyniki trwających sześć lat badań naukowców z instytutu badawczego Chińskiej Akademii Nauk w Tianjin obiecują rozwiązanie wielu problemów jednocześnie. Wynika z nich, że można byłoby efektywnie wykorzystać energię. Poza tym ograniczyć emisję dwutlenku węgla, zredukować tereny uprawne i zapewnić wyżywienie większej liczbie osób. Syntezę skrobi z dwutlenku węgla i wodoru nie wymagającą komórek roślinnych nazwano ASAP (artificial starch anabolic pathway).

Jak podaje Global Times, Ma Yanhe, dyrektor Instytutu Biologii Przemysłowej w Tianjin poinformował, że opracowano nową ścieżkę nienaturalnego wiązania dwutlenku węgla i syntezy skrobi od podstaw w 11-etapowej reakcji.

„Oznacza to również, że skrobia może być w przyszłości wytwarzana z dwutlenku węgla w procesie podobnym do warzenia piwa” – powiedział Ma Yanhe.


Czytaj też: Marka odzieżowa tworzy ubrania z odpadów bananowych


Skrobia z CO2 – przełomowa technologia

W rezultacie okazuje się, że skrobia syntetyczna jest około 8,5 razy bardziej wydajna niż skrobia produkowana w rolnictwie konwencjonalnym. Chińscy badacze są przekonani, że ich odkrycie będzie miało rewolucyjny wpływ na przyszłą produkcję rolną. Profesor Cai Tao zaznaczył, że jeśli koszt syntezy okaże się opłacalny w stosunku do konwencjonalnego rolnictwa, można będzie wiele zaoszczędzić. Między innymi 90 proc. gruntów ornych, ogromne ilości wody. Nowa metoda pozwoli też wyeliminować negatywny wpływ pestycydów i nawozów chemicznych na środowisko.

„Uprawa roślin zwykle wymaga długiego czasu i wymaga użycia dużej ilości ziemi, wody, nawozów, pestycydów i innych materiałów do produkcji rolnej. Projekt sztucznego systemu biologicznego do syntezy skrobi niezależnie od fotosyntezy roślin jest przełomową technologią, która będzie miała ogromny wpływ na świat” – powiedział Global Times ekspert z Chińskiej Akademii Nauk.

Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP, Global Times

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE