Zrównoważony rozwój to strategia, którą wdrażają producenci z rozmaitych sektorów. Troska o planetę, a tym samym produkcja towarów niezagrażających środowisku to obecnie priorytet dla wielu firm – także w branży modowej. Amerykańska marka odzieżowa milo+nicki stworzyła właśnie kolekcję ubrań z odpadów bananowych.

milo+nicki

Stworzona w 2014 roku marka milo+nicki od początku stawia na proekologiczne rozwiązania. Wszystkie ubrania wykonane są z materiałów pochodzenia roślinnego, które łatwo ulegają biodegradacji, a więc nie generują negatywnych skutków dla ludzi, zwierząt i środowiska. Najnowsza inicjatywa marki to ubrania z odpadów bananowych.

Reklama

„Naszą wizją jest tworzenie odzieży, która ucieleśnia kobiecego ducha i jest poparta naszym zaangażowaniem w zrównoważony rozwój. Stawiamy na świadomą konsumpcję i wyższość jakości nad ilością.” – czytamy w opisie firmy.

 

Ubrania z odpadów bananowych

Mając świadomość ogromu negatywnych dla planety skutków, jakie powoduje działalność branży modowej, a także jej wpływu na globalne ocieplenie i szeregu zmian, jakich jesteśmy świadkami, założycielka firmy Nicki Patel, jako jedna z pierwszych na świecie postanowiła wykorzystać tkaninę bananową. Wykorzystywane do jej produkcji materiału włókna bananowe pochodzą z resztek łodyg po zebraniu owoców na cele spożywcze.

„Łodyga bananowca zawiera długie włókniste pasmo, które idealnie nadaje się do przetwarzania na giętkie włókna. Włókna bananowe są trwałe, biodegradowalne i przyjazne dla środowiska” – wyjaśnia Nicki Patel.

Ponad to dzięki wykorzystaniu włókien bananowych do produkcji tkanin pozostaje minimalna ilość odpadów.  Sprawia to, że ​​zbiórka owoców jest praktycznie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.


Czytaj też:Wielkie sadzenie – powstaje pierwszy polski las Miyawaki


Biodegradowalne, etyczne, wegańskie

Swoje produkty milo+nicki opisuje jako:  „biodegradowalne, zrównoważone, etyczne, wegańskie, w całości ręcznie barwiony i wykonane niemal wyłącznie z resztek włókien bananowych”.

W rezultacie powstała niezwykle lekka, oddychająca tkanina porównywalna w dotyku z jedwabiem, z której wyprodukowano zwiewną i kolorową kolekcję ubrań.

Opakowania

W firmie milo+nicki opakowanie jest tak samo ważne jak tkanina. W związku z tym w całym łańcuchu dostaw używa się biodegradowalnych opakowań pochodzących w 100 proc. z recyklingu. Dotyczy to zarówno etykiet na ubrania, zawieszek, jak  i kopert wysyłkowych czy toreb, które wykonane są z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS i przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Świadomość to podstawa

Wbrew pozorom Nicki Patel nie twierdzi, że moda może uratować świat. Jej zdaniem tylko ludzie mogą to zrobić dokonując świadomych wyborów w każdej dziedzinie swojego życia.

„Jeśli jesteśmy bardziej świadomi podejmowanych przez nas decyzji, myślimy o tym, kogo wspieramy i tego, jak nasz wybór wpływa na innych, możemy zrobić postępy w odbudowie naszej planety”. – mówi Patel – „My jako konsumenci możemy wpłynąć na ratowanie świata poprzez nasze wybory, poczynając od tego, w co się ubieramy, po to, jak żyjemy”.

Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: milonicki.com; pebblemag.com

zdjęcie pebblemag.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE