Normy dla węgla dopiero za dwa lata

Normy dla węgla dopiero za dwa lata. Ministerstwo Energii podpisało rozporządzenie dotyczące norm jakości węgla, które wprowadzają zakaz sprzedaży odpadów kopalnianych mułów, flotów i najgorszych miałów węglowych.

Przepisy wejdą w życie dopiero od połowy  2020 r. Tym samym przez kolejne dwa sezony grzewcze najgorszej jakości paliwa wciąż będą spalane w  gospodarstwach domowych. Rząd o podjęciu przepisów mówi, że to „milowy krok” w walce ze smogiem.

Ministerstwo Energii nie uwzględniło większości postulatów zgłoszonych przez ruch antysmogowy, samorządy oraz  Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii czy Ministerstwa Zdrowia. Polski Alarm  Smogowy podkreśla, że udzielenie taryfy ulgowej dla kopalń na kolejne dwa lata jest bulwersujące.

– Rozporządzenie  Ministerstwa Rozwoju dotyczące standardów emisyjnych dla kotłów będzie fikcją – ucierpi na tym  zarówno środowisko, jak i użytkownicy nowych kotłów, które pod wpływem marnego węgla będą tracić swoją  sprawność – komentuje Andrzej Guła, lider PAS.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa!

Zdjęcie: pixabay.com