„No waste challenge” to międzynarodowy konkurs zainicjowany przez What design can do przy finansowym wsparciu Ikea Foundation, przeznaczony dla twórców i designerów, dla których wyzwaniem jest stworzenie innowacyjnego projektu z odpadów.

2,12 miliarda ton odpadów

Nie jest szczególną tajemnicą, że toniemy w śmieciach. Co roku wyrzucamy na świecie aż 2,12 miliarda ton. Umiemy wyobrazić sobie tę ilość? Chyba nie do końca. Jednak gdy zobrazujemy ją sobie w postaci sznura ciężarówek wypełnionego odpadami, który mógłby otoczyć Ziemię 24 razy – wyobraźnia zaczyna działać.

Reklama

„No waste challenge”- odpowiedzi na problem odpadów

Czy design może coś poradzić na problem odpadów? Organizatorzy konkursu „No waste challenge” są przekonani, że tak.

„Wierzymy, że design ma moc podnoszenia świadomości i może mieć wpływ na zmianę metod przyjętych do produkcji rzeczy i na to z czego są zrobione. Design odgrywa również rolę w zmienianiu narracji i tworzeniu alternatywnych wizji przyszłości.” – czytamy w komunikacie organizatora wyzwania.

Ekologiczna kreatywność

Każda inicjatywa, która ma na celu redukcję odpadów jest cenna. A w trakcie globalnego wyzwania dla konstruktorów, designerów, projektantów powstało ich mnóstwo.  Jakkolwiek idea konkursu –  zminimalizowanie ilości odpadów – jest oczywista, to projekty, jakie wykonano w ramach wyzwania były nieoczywiste. Im bardziej, tym lepiej. Wśród ogromnej ilości projektów wyłoniono grono nominowanych i laureatów. Wiele z tych inicjatyw zaskakuje, ale każdy z nich to krok ku bezpiecznej przyszłości, przyjaznej dla człowieka i planety.


Czytaj też: Powstał nowy plastik, który rozkłada się na słońcu w tydzień


Bankomaty dla odpadów i recykling pieluch

W Ugandzie wymyślono system bankomatów dla odpadów z tworzyw sztucznych, który zachęca do wracania plastikowych butelek do recyklingu. Konsumenci po zgromadzeniu określonej liczby punktów w zamian otrzymują kupony rabatowe lub gotówkę.

W Kenii opracowano unikalny, energooszczędny proces recyklingu pieluch, z których powstają następnie blaty stołów, płytki, a także paliwo wytwarzające 76% mniej dwutlenku węgla niż konwencjonalne paliwa kopalne.

Z kolei Outlander Materials, przetwarzając odpady z produkcji żywności i browarów do tworzenia nowych i kompostowalnych opakowań, opracowała odpowiedź na tworzywa jednorazowego użytku. W efekcie powstał Unplastic, który nigdy nie rozpadnie się na mikro ani nanoplastik.

no waste chalenge

Domy z plastiku i głośniki z gliny

Domy z plastiku z recyklingu z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu proponują projektanci z Meksyku. Tego rodzaju domy budowane są w rekordowym czasie – od 5 do 7 dni – przy zużyciu 6 ton plastiku na jeden budynek. Pozwala to na odzyskanie 4200 ton plastiku rocznie.

Ciekawą inicjatywą są też głośniki z gliny, czyli przyjazny dla środowiska produkt high-tech, czy Green Box – zestaw „zielonych” kosmetyków. Nadają się one do kompostowania, co ułatwi hotelom przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Biodegradowalne krzesło i wełna leśna

Interesującą propozycją jest wymyślone w Libanie krzesło, które jest w 100% trwałe i biodegradowalne, wykonane z makulatury i naturalnych klejów. Może być doskonałą alternatywą dla plastikowych krzeseł. Wśród propozycji designerów pojawiła się też wełna leśna, która zamienia odpady pochodzące z przemysłu drzewnego – igły sosnowe – na włókno tekstylne.

Okazuje się też, że pomarańcza może być idealnym, w 100 proc. biodegradowalnym pojemnikiem na sok, które nie dość, że ekologiczne, to jeszcze dostarcza do soku dodatkowych witamin. A z kolei z poddanego recyklingowi węgla mogą powstać piękne płytki do wnętrz, wprowadzone na rynek w 2020 roku.

 

Rynek biogazu i biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcia: nowaste.whatdesigncando.com

 

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE