Niemiecki Instytut Pelletu (DEPI) o sytuacji na rynku

Niemiecki Instytut Pelletu

Niemiecki Instytut Pelletu (DEPI) o sytuacji na rynku. Stabilizacja jest w zasięgu wzroku?


Na rynku pelletu w Niemczech widać oznaki spadku popytu, któremu towarzyszy normalizacja cen i terminów dostaw. Pomimo utrzymujących się wysokich kosztów surowców, cena pelletu nieznacznie spadła i wyniosła średnio 743,81 EUR/t, przy spadku o 6 EUR za tonę. To o 2,6% mniej niż w poprzednim miesiącu i o 199,8% więcej niż w październiku 2021 r. Kilowatogodzina ciepła z pelletu wynosi 14,88 ct/kWh, co odpowiada około 9% przewadze cenowej nad olejem opałowym i około 26% nad gazem ziemnym.

– Większość prywatnych klientów zaopatrzy – ła się już w pellet na zimę, a nowe dostawy, które dopiero nadejdą, zostaną dostarczone w czwartym kwartale – podkreśla Martin Bentele, dyrektor zarządzający DEPI. – Zaopatrzenie jest zabezpieczone, ale ceny pozostają wysokie.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Ze względu na wciąż wysokie koszty produkcji i logistyki, jedyną opcją jest przeniesienie dodatkowych kosztów na konsumenta. Niestety, wysoka cena pelletu coraz częściej skłania też oszustów do oferowania zakupów z wyprzedzeniem płatności w fałszywych sklepach. DEPI zaleca zamawianie pelletu tylko od znanych sprzedawców posiadających certyfikat ENplus na stronie www.enplus-pellets.de.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Niemiecki Instytut Pelletu (DEPI)
Zdjęcie: Shutterstock

This post is also available in: polski