Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – NFOŚiGW – wspiera działania „antysmogowe”. W jaki sposób? Przede wszystkim wspierając finansowo proekologiczne działania.

Reklama

„Walka ze smogiem” wymaga różnorodnych działań. Wśród nich wymienić można unormowanie jakości paliw, ustalenie standardów pieców/palenisk, likwidację tzw. kopciuchów, rozwój sieci ciepłowniczych oraz ciepłownictwa niskoemisyjnego, rozwój sieci pomiarowych i monitoringowych, rozwój transportu niskoemisyjnego, w szczególności samochodów elektrycznych i hybrydowych.

NFOŚiGW stanowi istotny element finansowy w realizacji tego bloku zadań.

NFOŚiGW o działaniach „antysmogowych”

We wtorek w Krakowie zorganizowano konferencję prasową poświęconą „antysmogowym” działaniom funduszu. Spotkanie odbyło się w ramach wyjazdu studyjnego dla dziennikarzy, którzy w dniach 5-6 grudnia wizytują dofinansowywane przez fundusz inwestycje w zakresie ochrony powietrza w Krakowie, Zabrzu, Bytomiu i Katowicach .

Prezes funduszu, Kazimierz Kujda podkreślił, że w latach 1989-2016 zawarto umowy na kwotę 45,4 mld zł przy wartości  całkowitej dofinansowanych inwestycji 144,1 mld. Przedstawił też najważniejsze inwestycje dofinansowane przez NFOŚiGW w woj. małopolskim i woj. śląskim ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony powietrza. Zaakcentował, że najważniejszą rolę w realizowanych projektach pełnią inwestycje w ciepłownictwo, choćby ze względu na sprawność energetyczną tych procesów w porównaniu z paleniskami indywidualnymi.

Artur Michalski, zastępca prezesa stwierdził z kolei, że realizacjom dofinansowanym przez NFOŚiGW i fundusze wojewódzkie – jakość powietrza, także w Krakowie poprawia się systematycznie. Omówił pomoc finansową ze środków krajowych i unijnych w zakresie ochrony powietrza i efektywności energetycznej w Krakowie i Małopolsce.

Sprawdź również: 

Tekst: KAT / NFOŚiGW

Zdjęcie: Pixabay.com

 

 

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE