Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabory wniosków w konkursach w ramach programów PBSE i IUSER. Ich celem jest dofinansowanie innowacyjnych przedsięwzięć związanych z energetyką, zwłaszcza w obszarze elektrycznej motoryzacji, OZE, magazynowania energii i energetyki prosumenckiej – informuje portal gramwzielone.pl.

Reklama

NCBiR zapewnia, że w konkursie premiowane będą zwłaszcza projekty o charakterze proekologicznym, a więc takie, które zakładają np. zwiększenie udziału energii pozyskiwanej z OZE i instalacji należących do prosumentów.

W zakresie energetyki prosumenckiej na dofinansowanie mogą liczyć projekty zakładające rozwój rozwiązań i narzędzi wspierających budowę świadomości energetycznej odbiorców końcowych i zmianę roli tych odbiorców w systemie elektroenergetycznym, np. poprzez aktywizację, rozwiązania smart home, smart building, bezpieczeństwa użytkownika”; a także mające na celu „opracowanie i wdrożenie rozwiązań technicznych i technologicznych związanych z dostosowaniem OSD do nowych ról i zadań wynikających z rozwoju generacji prosumenckiej i rozproszonej”.

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wyłonionych w pierwszym konkursie z PBSE to 150 mln zł, a wartość pojedynczego projektu ma mieścić się w przedziale 2 mln zł – 50 mln zł.

Nabór wniosków jest prowadzony w terminie od 2 listopada do 20 grudnia br.

NCBiR ogłosił też nabór wniosków w programie IUSER, który zakłada dofinansowanie prac z zakresu inteligentnych systemów zarządzania energią, w tym w obszarze tzw. Internetu Rzeczy.

W tym wypadku do podziału jest 125 mln zł, a wartość pojedynczego projektu nie może być niższa od 2 mln zł i nie może przekroczyć 30 mln zł.

Wnioski w programie IUSER również można składać w terminie od 2 listopada do 20 grudnia 2016 r.

(źródło:gramwzielone.pl)

zdjęcie: 123 RF

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE