W czwartek (4. lipca) Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o odpadach. Gospodarstwa domowe, w których nie jest prowadzona segregacja odpadów mogą zapłacić za nie od dwóch do nawet czterech razy więcej niż dotychczas.

Nowela zakłada także, że od 1 września w sklepach klienci zapłacą już za wszystkie wydawane torby, poza tzw. zrywkami.

Reklama

Celem przeprowadzanej nowelizacji ma być skuteczna motywacja mieszkańców do segregowania odpadów komunalnych. Przewidziano jednak, że znajdą się takie osoby, które segregacji nie będą przeprowadzać. Będzie ich obowiązywać specjalna stawka. W ustawie zaznaczono, że będą płacić nie mniej niż dwukrotność a nie więcej niż czterokrotność stawki.

Oprócz znaczącej różnicy w cenie wywozu śmieci segregowanych a niesegregowanych nowelizacja wprowadza także pewne możliwości obniżenia stawek. Tu w rozliczeniu samorządy muszą kierować się rekompensatami pochodzącymi np. ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych.

Nowelizacja ustawy mówi tez o tym, że stawki za wywóz odpadów będą niższe dla tych gospodarstw domowych, które będą kompostować swoje odpady organiczne.

Ustawa stanowi także o opłatach za odpady powstałe na ogródkach działkowych. Określa stawki na ok. 170 zł rocznie (nie więcej niż 10 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę).

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź:

Źródło: www.sejm.gov.pl

Zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE