W Chinach uruchomiono największą pływającą farmę fotowoltaiczną na świecie

pływająca elektrownia słoneczna

Huaneng Power International, jeden z największych producentów energii w Chinach, który koncentruje swoje działania na budowie i rozwoju dużych elektrowni, oddał do użytku największą pływającą farmę słoneczną na świecie.

Największa pływająca elektrownia słoneczna

Pływająca elektrownia słoneczna o mocy 320 MW znajduje się w mieście Dezhou położonym w chińskiej prowincji Shandong. W pobliżu nowo uruchomionej farmy fotowoltaicznej znajduje się także należąca do Huaneng Power International elektrownia węglowa o mocy 2,65 GW.

320 MW

Imponujące przedsięwzięcie realizowano w dwóch etapach. Pierwsza faza projektu obejmowała budowę instalacji o mocy 200 MW i rozmieszczenie magazynów energii o pojemności 8 MWh. Ukończono ją w 2020 roku. Z kolei drugi etap sfinalizowany z końcem grudnia 2021 r. zakładał zainstalowanie dodatkowych 120 MW pływających paneli słonecznych. Jego zakończenie było równoznaczne finałem prac. W efekcie 30 grudnia 2021 r. oficjalnie uruchomiono kompletną pływającą elektrownią słoneczną o mocy 320 MW. Szacuje się, że elektrownia ma generować około 550 milionów kWh energii elektrycznej rocznie.


Czytaj też: W Singapurze ruszyła ogromna pływająca farma fotowoltaiczna


Projekt jest zintegrowany również z pobliską farmą wiatrową na lądzie, którą przyłączono do sieci 27 czerwca 2020 r. Od tego czasu wyprodukowała łącznie 267 GWh energii elektrycznej.

Ambitne plany na przyszłość

Pływająca farma fotowoltaiczna z prowincji Shandong to nieostatnie słowo chińskiego giganta. Huaneng Power planuje również budowę elektrowni słonecznej o mocy 2 GW w Fengcheng w prowincji Jiangxi. Eksperymentalny projekt zakłada budowę pływającej farmy fotowoltaicznej, agrowoltaikę i słoneczne instalacje na stawach rybnych. Pierwszy etap przedsięwzięcia i instalacja o mocy 320 MW  zostanie ukończona w tym roku. Uruchomienie kompletnej elektrowni planowane jest na rok 2026.

 

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: offshore-energy, pv-magazine

zdjęcie: Huaneng Power International

This post is also available in: polski

ael