Największa elektrownia słoneczna w Polsce rozpoczęła działalność i od 28 października produkuje zieloną energię. Farmę usytuowaną nieopodal Turku, w miejscowości Brudzewo zbudowało konsorcjum eSoleo i PAK Serwis. 155 tys. modułów o mocy 70 MW zamontowano na obszarze 100 hektarów na terenach byłej kopalni węgla brunatnego Adamów.

Reklama

Zielona energia z Brudzewa

Farma fotowoltaiczna jest jednym z etapów przejścia ZE PAK na produkcję czystej energii i odejścia od węgla brunatnego.

– Zielona energia z Brudzewa popłynęła dwa dni przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP 26, zwanego „szczytem ostatniej szansy” dla świata na porozumienie w sprawie zatrzymania globalnego ocieplenia. Takie inwestycje pokazują, że przy porozumieniu wszystkich: biznesu, mieszkańców i samorządu, możemy ten wyścig na rzecz ochrony klimatu wygrać – mówi Mariusz Klimczak, prezes ESOLEO.

 Jak czytamy w komunikacie Esoleo, rocznie elektrownia ma produkować ok 68 188 MWh. Przełoży się to na zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 56,7 tysięcy ton CO2 na rok.


Czytaj też: W Polsce to się nie uda – czyli 5 mitów na temat fotowoltaiki


„Jedna z największych w Polsce inwestycja w zieloną energię”

Jak podkreśla Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA, uruchomiona właśnie największa w Polsce farma fotowoltaiczna może być symbolem polskiej transformacji energetycznej. Dzięki tej inwestycji na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego produkuje się zieloną energię. Celem ZEPAK jest wytwarzanie wyłącznie energii z odnawialnych źródeł do 2030 r.

– To jedna z największych w Polsce inwestycja w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał. Nasza nowoczesna i obecnie największa w Polsce elektrownia słoneczna to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZEPAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA.

 

Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: ZEPAK, ESOLEO

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE