Na rynku w Skawinie zagościł stary, brzydki i odstręczający „kopciuch”. Jego zadaniem jest nie kopcić, ale zachęcać mieszkańców gminy do wymiany kotłów. Kto się przestraszy „kopciucha”?

Reklama

Kopciuch na rynku w Skawinie

Na rynku pojawił się pomnik “kopciucha” – starego, nieekologicznego pieca węglowego. Urządzenie przypomina mieszkańcom o obowiązku jego wymiany do końca 2022 roku. Jest to związane z wymaganiami “Uchwały antysmogowej” na terenie Małopolski.

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Za oknem robi się coraz zimniej i już wkrótce mieszkańcy ruszą do kotłowni ogrzać swoje domy. Dlatego pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, widząc zbliżający się problem rozpoczęli akcję promocyjną zachęcającą do skorzystania z dotacji do wymiany “kopciucha” na nowy piec spełniający wymagane normy.

Grunt to promocja

Gmina Skawina jest liderem we wdrażaniu rozwiązań promujących wymianę starych, bezklasowych kotłów na ekologiczne źródła ciepła. Obecność „kopciucha” w centralnym miejscu, jakim jest rynek w Skawinie to kolejny sposób na rozpowszechnienie informacji o zapisach “Uchwały antysmogowej” na terenie Małopolski.

– Pomysł wziął się z potrzeby. Mimo wielu akcji informacyjnych w internecie, na zebraniach wiejskich, w szkołach i w trakcie kontroli domowych kotłowni, wciąż są mieszkańcy, którzy mogą nie wiedzieć o obowiązku wymiany “kopciucha” do końca 2022 roku. Stary, zużyty piec na rynku przyciąga uwagę i może zachęcić do jego zlikwidowania. – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko.

Miejsce zostało wybrane celowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza, który zajmuje się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok (ul. Rynek 12). W uzyskaniu dofinansowania mieszkańcom Skawiny pomoże zespół siedmiu ekodoradców. To pracownicy, którzy przedstawią wszystkie dofinansowania, odpowiedzą na pytania oraz poprowadzą przez cały proces pozyskania jak i rozliczania środków dotacji.


Zarejestruj się na Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie 


Pomoże ekodoradca

Wsparcie eksperta jest niezbędne, ponieważ niektóre programy pomocowe łączą się ze sobą. Przy poprawnie wypełnionych wnioskach mieszkańcy mogą otrzymać nawet 90 procent zwrotu kosztów przy wymianie “kopciucha”. Żeby ułatwić zdobycie tak dużego dofinansowania, potrzebny jest ekodoradca. To swoisty “tłumacz” zawiłości programów dotacyjnych, który pomoże wypełnić całą dokumentację w taki sposób, by mieszkańcy uzyskali jak największe wsparcie. Program gminny wymiany pieców, „Czyste powietrze”, „Stop Smog”, „Powiat bez smogu”, ulga termomodernizacyjna – to programy z których mogą korzystać mieszkańcy. Każdy różni się zasadami, kwotami i dokumentami do rozliczenia. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia ekodoradców w Gminie Skawina.

„Kopciuch” na rynku zostanie na dłużej

“Kopciuch” będzie znajdował się na rynku aż do zakończenia sezonu grzewczego. Zostanie wykorzystany do edukowania młodzieży. Dzieci ze szkół i przedszkoli wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez ekodoradcę, który pokaże im stary piec, wyjaśni, jak szkodliwe jest korzystanie z niego. Ekodoradca opowie, jakie działania należy podjąć, by w przyszłości zmniejszyć zanieczyszczenie skawińskiego powietrza.

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE