Ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach ORLEN obniżyły się średnio o ponad 70 groszy za litr. Ma to związek z czasową obniżką VATu. Rząd zredukował stawkę podatku na paliwa z 23 proc. do 8 proc. Tańsze będzie również ładowanie samochodów elektrycznych w infrastrukturze ORLEN – np. stawka za ładowanie DC z mocą 50 kW zmniejszy się o 29 groszy za kWh.

Reklama

Z 23 proc. na 8 proc.

Z dniem 1 lutego zaczęła obowiązywać niższa stawka podatku VAT na paliwa. Spadek stawki z 23 proc. do 8 proc. zaskutkował zmniejszeniem cen na stacjach benzynowych. Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas zwołanej we wtorek konferencji poinformowali, że konsekwencją zastosowania nowej, obniżonej stawki VAT jest spadek ceny benzyny do ok. 5,19 zł, a oleju napędowego – do 5,24 zł za litr.

„Dzisiaj ceny paliw w Polsce są najniższymi w całej Unii Europejskiej”

W komunikacie PKN ORLEN prezes koncernu wskazuje, że w tej chwili ceny paliw w Polsce są najniższe w całej UE.

– Dotrzymujemy słowa i obniżamy ceny paliw dla Polaków. To efekt działań rządu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, skutecznej walki z szarą strefą i naszych działań, które systematycznie i z pełną determinacją prowadzimy już od czterech lat. Konsekwentnie modernizujemy aktywa rafineryjne, optymalizujemy procesy produkcyjne, a także logistykę. Dodatkowo w latach 2020-2021 zarząd Koncernu podjął odważną decyzję o zakupie 19 mln praw do emisji CO2 po cenie 23-24 euro za tonę, które dziś kosztują ponad 80 euro za tonę. To m.in. dzięki tym inicjatywom, dzisiaj ceny paliw w Polsce są najniższymi w całej Unii Europejskiej – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.


Czytaj też: Będą obniżki VAT i akcyzy na paliwa i energię


Walka z inflacją

Jak podkreśla koncern, obecnie obowiązująca stawka VAT jest najniższa w porównaniu do wszystkich krajów w Unii Europejskiej, co przełożyło się na niższe ceny paliw na stacjach ORLEN.

Zdaniem premiera obniżka cen paliw jest kluczowa w walce z inflacją, co podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej.

W ramach rządowych działań w zakresie walki z inflacją w styczniu weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. W efekcie z dniem 1 lutego, poza zmianą stawki na paliwa, nastąpiło również obniżenie VATu na niektóre towary spożywcze do zera. Z kolei na energię elektryczną i ciepło obowiązuje stawka 5 proc. Zmiany nie są na stałe. „Stare” stawki VAT powrócą 1 sierpnia.

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: ORLEN, biznesalert.pl

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE