Jakie źródła ciepła najchętniej wybierają Polacy? Na co najczęściej wymieniamy kopciucha? Porównanie popularności poszczególnych źródeł ciepła w programie „Czyste Powietrze” jasno wskazuje „liderów”.
W ramach programu Czyste Powietrze dotychczas wpłynęło ponad 455 tys. wniosków o dotację. Podpisano blisko 381 tys. umów, a kwota środków już wypłaconych beneficjentom to przeszło 3 mld zł.
Kotły na biomasę ciągle w czołówce
Jak podaje NFOŚiGW, przez pierwsze trzy lata programu największym powodzeniem cieszyły się kotły gazowe. Jednak od początku tego roku popularność tych źródeł ciepła zaczęła gwałtownie spadać. Niemniej jednak według danych programu „Czyste Powietrze” kotły gazowe są wciąż popularne. W styczniu i lutym ten rodzaj źródeł ciepła znalazł się na pierwszym miejscu. Drugie pod względem popularności były kotły na biomasę, a na trzeciej pozycji były wówczas pomy ciepła. Dziś ta klasyfikacja wygląda inaczej.
Czytaj też: Zmiany w programie „Czyste Powietrze”!
Pompy ciepła coraz popularniejsze
W ostatnim czasie właściciele “kopciuchów” coraz częściej wybierali pompy ciepła. Urządzenia te odnotowały ogromny wzrost popularności – od stycznia 2021 r. do kwietnia 2022 r. była to zmiana z 17% do 49%. Rosnące zainteresowanie pompami ciepła to bardzo dobra wiadomość. Rozwiązanie to w połączeniu z termomodernizacją budynku i fotowoltaiką skutkuje nie tylko wymiernymi korzyściami dla środowiska, ale również dla portfeli, zapewnia NFOŚiGW.
Od marca pompy ciepła zajmują pierwszą pozycję w rankingu programu „Czyste Powietrze”. Największa ilość wniosków o dotację, które wpłynęły w ramach programu dotyczyła właśnie pomp ciepła. Drugi jest gaz, a kotły na biomasę zajmują trzecią pozycję.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: NFOŚiGW, czystepowietrze.gov.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE