Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada wsparcie dla branży urządzeń grzewczych. Opracowywany jest kompleksowy program, który ma wesprzeć producentów i pomóc im odnaleźć się w nowej polityce energetycznej Europy.

Przedsiębiorcy z branży urządzeń grzewczych mogą liczyć na wsparcie MPiT w procesie transformacji energetycznej – zapewnia ministerstwo. – Opracowujemy pierwszy kompleksowy program, który pomoże im realizować wytyczne nowej polityki klimatyczno-energetycznej prowadzonej w Polsce i w Europie.

Reklama

W kontekście walki ze smogiem oraz europejskiej polityki klimatycznej, polska gospodarka stoi przed ogromnym wyzwaniem jakim jest transformacja energetyczna. Sprawna realizacja tego zadania wymaga zaangażowania wielu podmiotów z różnych sektorów gospodarki. Liczna branża polskich producentów urządzeń grzewczych – głównie kotłów na paliwa stałe – jest jednym z elementów tej układanki.

Odnawialne źródła energii to nowy surowiec naturalny, którego sprawne pozyskiwanie będzie wzmacniało gospodarkę, pomagając budować jej przewagę konkurencyjną. Tworzymy program, który pomoże zintegrować różne dostępne środki dla wsparcia przedsiębiorców w podjęciu tego przedsięwzięcia.

Głównym elementem programu jest uruchomienie konkursu w ramach tzw. „Szybkiej ścieżki” w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Zasady tego konkursu zostaną opracowane na podstawie ekspertyzy zleconej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wytyczającej kluczowe kierunki rozwoju branży. Efekty prac ekspertów realizujących ekspertyzę poddane zostaną ocenie przedsiębiorców z branży urządzeń grzewczych, tak aby finalny kształt konkursu był odpowiedzią na potrzeby branży.


Inne wiadomości z branży znajdziesz tutaj. Kliknij i sprawdź!


Program uwzględnia także koordynację innych instrumentów pomocowych, takich jak programy wsparcia oferowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz ofertę stref ekonomicznych (Polska Strefa Inwestycji).

MPiT zaprasza więc producentów urządzeń grzewczych na spotkanie informacyjno-konsultacyjne, które odbędzie się 18 września 2019 roku od godziny 11.30 w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie (sala ABC).

Zgłoszenie udziału w spotkaniu należy przesłać na adres e-mail: sekretariatDGN@mpit.gov.pl do 16 września 2019 r. do godziny 12.00 (należy podać imię, nazwisko oraz nazwę reprezentowanego podmiotu.)

Ramowy program spotkania

  • 11.30-12.00 Rejestracja uczestników
  • 12.00-12.30 Powitanie uczestników spotkania – Minister Jadwiga Emilewicz, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” Piotr Woźny
  • 12.30-13.30 Prezentacja założeń „Szybkiej ścieżki” na podstawie ekspertyzy Business Technology Roadmaps (BTR) dotyczącej przygotowania i wdrażania studiów wykonalności inwestycji badawczo-rozwojowych i innowacyjnych dla branży producentów urządzeń grzewczych
  • 13.30-14.00 Dyskusja o założeniach „Szybkiej ścieżki”  w ramach poddziałania 1.1.1. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa,  prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)
  • 14.00-14.30 Przerwa
  • 14.30-15.15 Oferta Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)
  • 15.15-16.00 Oferta Polskiej Strefy Inwestycji (PSI)
  • 16.00-16.30 Dyskusja z ekspertami NCBiR, PARP, PSI

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: MPiT
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE