Najnowszy raport European Biogas Association nosi tytuł „Poza energią: monetyzacja korzyści całego systemu biometanu”. Udowodniono w nim, że zyski pochodzące z ubocznych procesów wytwarzania biometanu, przekraczają nakłady finansowe niezbędne do produkcji gazu.
Najnowszy raport EBA dowodzi, że monetyzacja biometanu to intratna inwestycja. Rynek będzie się rozwijał, a upowszechnianie technologii z nim związanych doprowadzi do jeszcze większego wzrostu przychodów. Korzyści finansowe produkcji biometanu wynikają nie tylko z samej wartości gazu, ale również z pobocznych procesów i produktów, których wartość została oszacowana w raporcie.
Waloryzacja produktów ubocznych biometanizacji
Do 2050 roku nawet około 1,8 mln Europejczyków otrzyma zatrudnienie w biometanowni, co pozytywnie wpływa na aspekt ekonomiczno-społeczny. Dodatkowe wpływy można uzyskać z biogennego CO2, ponieważ wykorzystuje się je do różnych procesów produkcyjnych. To sprawia, że nie ma konieczności wydobywania dwutlenku węgla w kopalniach, co generuje wyższą cenę zakupu niż w przypadku produktu powstałego w biometanowni.
Czytaj też: Warsztaty biometanowe już 17 lutego! Nie przegap!
Monetyzacja biometanu przejawia się także w samym procesie przetwarzania odpadów. Ich wykorzystanie do produkcji gazu jest korzystniejsze finansowo niż składowanie na wysypiskach. Dostarczanie usługi przetwarzania na energię elektryczną i późniejszy zarobek na sprzedaży pofermentu to skuteczny model biznesowy. Dla rolników odpady, które przeszły proces biometanizacji, okazują się dobrym nawozem, poprawiającym jakość gleby. Wzbogacają ją w próchnicę, co przyczynia się do wyższych plonów.
Monetyzacja biometanu generuje przychód
Wytwarzanie biometanu z użyciem technologii fermentacji beztlenowej przynosi dodatkowe korzyści rzędu 84-175 euro/MWh przy nakładach na wytwarzanie wynoszących 55-100 euro/MWh. W przypadku zgazowania termicznego wygenerowany pobocznie zysk to około 80-162 euro/MWh przy kosztach produkcji w wysokości 85-110 euro/MWh.
Wyższa wartość zewnętrzna dla fermentacji beztlenowej jest wynikiem jej wpływu na emisję gazów cieplarnianych w sektorze rolniczym. Ponadto do bilansu włącza się korzyści płynące z przetwarzania odpadów organicznych i wytwarzanie pofermentu, co tworzy gospodarkę obiegu zamkniętego.
6. Kongres Biometanu – sprawdź!
Długofalowa korzyść z biometanowni
Do 2030 roku do państw Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii ma docierać biometan, z którego produkcji dodatkowe korzyści wyniosą 38-78 mld rocznie, z czego 35-75 mld będzie pochodzić z fermentacji beztlenowej. Przewiduje się, że do 2050 roku dodatkowe przychody z produkcji wyniosą 133-283 mld rocznie. Spodziewany jest wzrost zainteresowania produkcją biometanu poprzez gazyfikację, który doprowadzi do upowszechnienia tej technologii.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: pixabay
Źródło: EBA