Poznańska grupa energetyczna Enea pozyskała z Europejskiego Banku Inwestycyjnego fundusze. Dzięki nim możliwa będzie modernizacja sieci, co stanowi jeden z najważniejszych warunków dla rozwinięcia mocy OZE i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

Reklama

Strategia rozwoju grupy energetycznej

Enea zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytu inwestycyjnego. Pozyskany 1 mld zł zostanie w całości przeznaczony na inwestycje w obszarze dystrybucji, wspierając „Zieloną zmianę Enei”, zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy Enea. Współfinansowane przez EBI inwestycje z zakresu rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej obejmą lata 2023-2025 i będą realizowane w północno-zachodniej Polsce.


Czytaj też: Źródła odnawialne, lecz niestabilne, czyli o problemach


Dzięki umowie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym zawartej 22 grudnia, Enea przyspieszy realizację planów inwestycyjnych. Pozyskany 1 mld zł zostanie w całości przeznaczony na zadania spółki dystrybucyjnej – Enei Operator. Program inwestycyjny współfinansowany przez EBI obejmuje m.in.: modernizację i budowę sieci energetycznych średniego i niskiego napięcia, o łącznej długości prawie 8 tys. km; podłączenie do sieci 140 tys. nowych klientów; zwiększenie mocy znamionowej transformatorów o 633 MVA; podłączenie 4,3 GW nowych mocy wytwórczych OZE; instalację 2 400 tys. inteligentnych liczników.

Niezbędna modernizacja sieci przesyłowych

– Transformacja polskiej energetyki to nie tylko intensywna rozbudowa odnawialnych źródeł energii. To również wydajna sieć dystrybucyjna, gwarantująca stabilne oraz bezpieczne dostawy energii elektrycznej i dwukierunkowe przepływy. Pozyskanie kapitału finansowego dla realizacji naszych celów w obszarze dystrybucji przyczyni się do utrzymania wysokiej jakości usług oraz pozwoli na zwiększenie potencjału sieci do przyłączania nowych OZE i ich integrację z siecią. W tym roku na inwestycje w obszarze dystrybucji przeznaczyliśmy już 1,7 mld zł – podkreśla Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.


Czytaj też: Mała Elektrownia Wodna powstanie na rzece Noteć


Finansowanie programu inwestycyjnego w obszarze dystrybucji Grupy Enea jest zgodne z priorytetami określonymi w „Energy Lending Policy” Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz inicjatywie REPowerEU, powołanej przez EBI i Komisję Europejską, która ma na celu uniezależnienie się Unii Europejskiej od rosyjskich surowców energetycznych oraz przyspieszenie transformacji sektora energetycznego w kierunku zeroemisyjnym. Zgodnie z taksonomią Unii Europejskiej, nowoczesne sieci dystrybucyjne są kluczowym elementem, niezbędnym dla rozwoju rozproszonych źródeł czystej energii, które wspierają zrównoważony rozwój gospodarki.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie i źródło: Enea

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE