Naukowcy Politechniki Bydgoskiej we współpracy z firmą Apply Engineering opracowali nowatorski mobilny system agrofotowoltaiczny, który pozywa na uprawę roślin pod panelami PV, może więc wesprzeć gospodarstwa rolne, w produkcji roślinnej. Prototypowa instalacja wejdzie w etap testów wiosną.
Mobilna instalacja fotowoltaiczna
Mobilny system agrofotowoltaiczny zaprezentowany pod koniec zeszłego roku to nowatorskie rozwiązanie, ponieważ łączy w sobie dwie funkcje: zacienianie upraw rolnych i produkcję energii. Główną korzyścią wynikającą z jego zastosowania jest fakt, że nie eliminuje gruntów z uprawy, jak ma to miejsce w przypadku modułów stacjonarnych, nie wpływa więc na produkcję roślinną.
– Instalacja będzie służyć do zacienienia upraw rolnych, a zarazem produkować energię. Jest wyposażona w wiele czujników, które będą sprawdzać stan gleby. Dodatkowo za jej pomocą możemy podlewać i nawozić uprawy – wyjaśnił Jakub Touściuk z Apply Engineering .
System składa się z mobilnej instalacji o mocy 415kWh wykorzystującej technologię bifacjalną, dwóch falowników hybrydowych, magazynów energii oraz modułów PV wyposażonych w optymalizatory. Cały układ instalacji jest samobieżny i w pełni zautomatyzowany, wyposażony w napęd 4 x 4, lokalizatory GPS, kamery i mobilną kontrolę toru jazdy.
Czytaj też: Rolnictwo w Niemczech traci na Energiewende?
Nowy model rozwiązań dla rolnictwa
– System jest sterowany zdalnie. Ze względu na swoją mobilność może być wykorzystywany na polach uprawnych, nie wyłączając przy tym gruntów na produkcję roślinną jak w przypadku instalacji stacjonarnych. Umożliwia jednoczesne pozyskiwanie energii fotowoltaicznej oraz jej gromadzenie w magazynach w czasie wegetacji roślin – mówi prof. Anna Wenda-Piesik, Dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ, autorka projektu AgroPV. – Maszyna będzie pracować cały czas w okresie wegetacji, będziemy mogli w ten sposób zaproponować nowy model rozwiązań dla rolnictwa – dodała.
Dzięki instalacji wykonanej przez firmę Apply Engineering możliwa jest regulacja kąta nachylenia paneli i zweryfikowanie tego, które moduły wyprodukują najwięcej prądu.
Instalacja przemieszcza się zgodnie z zegarem astronomicznym; kiedy słońce wstaje, ona wyjeżdża na pole i chroni uprawy przed nadmiarem słońca, a jak kończy się dzień, to zjeżdża do miejsca postoju. W ten sposób całkowicie zmienimy sposób pozyskiwania energii ze słońca – podsumował Jakub Touściuk.
Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii będzie prowadził badania nad wykorzystaniem mobilnej instalacji fotowoltaicznej w uprawie czterech gatunków roślin dla celów konsumpcyjnych, paszowych i specjalnych w systemie o obiegu zamkniętym.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: Politechnika Bydgoska, metropoliabydgoska.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE