Klastry energetyczne, które poprzez połączenie działań z kilku obszarów gospodarki mogą zapewniać zrównoważoną gospodarkę zasobami OZE oraz lokalną samowystarczalność energetyczną, są wyjściem naprzeciw wyzwaniom stojącym przed polską energetyką – stwierdził minister Andrzej Piotrowski, podczas wizyty w Szwecji. W ramach zorganizowanego w dniach 29 – 31 maja 2016 r. wyjazdu studyjnego, delegacja ME odwiedziła m.in. miejscowości Malmoe, Lund i Landskrona.

Reklama

W skład delegacji wchodzili m.in. przedstawiciele nauki i polskich przedsiębiorców. Wiceminister Piotrowski podkreślił, że jednym z priorytetów ME jest opracowanie nowej koncepcji wykorzystania technologii OZE, która będzie m.in sprzyjać promowaniu przedsiębiorczego i społecznego podejścia w lokalnych grupach ludności. – Szwedzkie doświadczenia w tym zakresie stanowią dla nas istotny punkt odniesienia – powiedział.

Wiceszef resortu energii zaznaczył także, że podjęty podczas wizyty dialog ze szwedzką centralną i regionalną administracją oraz Klastrem Czystych Technologii SBHub, posłuży jako jedno ze źródeł inspiracji w rozwoju koncepcji budowy w Polsce Klastrów Energetycznych i zrównoważonych energetycznie stref.

Andrzej Piotrowski podkreślił również że w tym kontekście interesujące są doświadczenia Szwecji w zapewnieniu samowystarczalności energetycznej. – Bardzo istotną rolę w tym procesie odgrywa wykorzystanie miejscowych odpadów komunalnych, zarówno organicznych jako substratu dla biogazowni jak i tej reszty, której nie można ponownie przetworzyć w procesie produkcyjnym i może zostać spalona dla uzyskania ciepła i energii elektrycznej – powiedział. Zaznaczył, że jest to możliwe w wyniku efektywnej współpracy samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. – Ponadto wykorzystanie odpadów przez szwedzkie przedsiębiorstwa nie jest uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, bo dzięki użyciu nowoczesnych technologii jest przyjazne dla środowiska – ocenił.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE