Na rynku pojawił się nowy inwestor biometanowy. Specjalizujące się w zarządzaniu aktywami przedsiębiorstwo Goldman Sachs utworzyło firmę Verdalia Energy. Jej plan biznesowy to przeznaczyć miliard euro na biometan.

Verdalia Energy planuje ulokować swój kapitał w inwestycjach znajdujących się na różnym etapie wykonania. Cały fundusz – kierujący miliard euro na biometan – zostanie rozlokowany zarówno wśród projektów, nad którymi prace dopiero się rozpoczną, jak i będących już na zaawansowanym etapie budowy.

Reklama

Wsparcie dla projektów państw Unii

Dzięki wsparciu Verdalia Energy szybciej nastąpi dekarbonizacja i transformacja energetyczna Starego Kontynentu. Firma podpisała już pierwszą umowę, która dotyczy projektu biometanowego realizowanego w Hiszpanii. Jest on w środkowej fazie wykonania, a docelowo jego moc ma wynosić 150 GWh rocznie.


17 lutego 2023 r. Zarezerwuj termin na Warsztaty biometanowe!


Wedle planów, fundusz zasili wiele różnych projektów, co odbywać się będzie przez okres 4 lat. Cele tej inicjatywy są tożsame z dążeniami Unii Europejskiej, która chce osiągnąć produkcję biometanu na poziomie 370 TWh rocznie do 2030 roku. Oznacza to dziesięciokrotne zwiększenie produkcji tego gazu względem obecnej ilości.

Takie zamiary są jak najbardziej realne do spełnienia. Przykładowo Hiszpańskie Stowarzyszenie Gazowe Sedigas szacuje, że w ich państwie rocznie można by wytwarzać około 163 TWh biometanu. Taka ilość zastąpiłaby prawie połowę obecnego zapotrzebowania na gaz ziemny całego kraju i pozwoliłaby w dłuższej perspektywie zwiększyć udział Hiszpanii w rynku.

Miliard euro na biometan – korzyści z inwestycji

Skutkiem zwiększenia udziału biometanu w mixie energetycznym ma być spadek emisji CO2, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w całej Europie i stworzenie nowych miejsc pracy. Już teraz zielona rewolucja pomogła dać zatrudnienie 210 000 osób na całym kontynencie. Ponadto ogromną zaletą biometanu jest fakt, że do jego rozprowadzania można stosować tę samą infrastrukturę, co w przypadku gazu ziemnego.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Bioenergy Insight, Agencja Reutera

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE