Podczas Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa. Polska Wieś XXI rozmawialiśmy z Adamem Orzechem, prezesem spółki Naturalna Energia.plus. Opowiedział nam o tym, jak działają i na czym zarabiają mikrobiogazownie rolnicze.

Reklama

Ważnym obszarem dyskusji podczas Kongresu Polska Wieś XXI był aspekt energetyki obszarów wiejskich. Rozwój OZE to dodatkowy przychód dla rolników, a także sposób na rozwiązanie wielu kluczowych problemów w zakresie zarządzania gospodarstwem.

Jak działają mikrobiogazownie rolnicze?

Mikrobiogazownie rolnicze są idealne dla gospodarstw, które zajmują się hodowlą trzody chlewnej lub krów mlecznych. Moc tego typu instalacji nie przekracza 50 kW. Adam Orzech wyjaśnił naszej redakcji, jak przebiega cały proces wytwarzania ciepła i energii w tego typu układzie.

Naturalna Energia.plus oferuje rozwiązania także dla oczyszczalni ścieków. Dzięki mikrobiogazowni możliwe jest zagwarantowanie gminie niższych kosztów z tytułu prowadzenia takiej działalności.


Czytaj dalej: Kolejne biogazownie w rejestrze KOWR


Na czym zarabiają mikrobiogazownie rolnicze?

Układ kogeneracyjny dostarcza ciepło i energię elektryczną do własnego użytku, ale to nie jedyna korzyść z tego typu instalacji. Adam Orzech wyjaśnił nam, jakie dodatkowe przychody uzyskują rolnicy prowadzący mikrobiogazownie rolnicze.

Proces budowy mikrobiogazowni

Spółka Naturalna Energia.plus oferuje wsparcie w całym procesie budowy mikrobiogazowni. Pierwszym etapem jest sprawdzenie, jaki potencjał ma dane gospodarstwo w zakresie produkcji oraz przechowywania substratu. Weryfikowana jest także kwestia tego, czy na danym obszarze będzie możliwość wybudowania takiego obiektu i uzyskanie pozwoleń na przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Gdy te warunki są spełnione, próbki substratu zostają pobrane do analizy pod względem ich potencjału produkcyjnego.

Współpraca nie kończy się na przygotowaniu projektu – potencjalny inwestor może liczyć na wsparcie w zakresie prawnym i finansowym inwestycji. Po etapie rozruchu i instruktażu odnośnie prowadzenia mikrobiogazowni, firma wciąż opiekuje się zbudowanym obiektem – dokonuje  serwisu i okresowych przeglądów technicznych.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE