Polska Grupa Energetyczna planuje inwestycję, która zwiększy możliwość przechowywania nadwyżek energii odnawialnej oraz jej użycia, kiedy zapotrzebowanie przekroczy podaż. W ramach ogłoszonego w sierpniu przez PGE projektu powstanie 26 magazynów energii o mocach od 2 MW do 10 MW, łącznej mocy 107 MW i 214 MWh pojemności. 

Reklama

Magazyny energii – inwestycja PGE

Generacja źródeł OZE zależy głównie od warunków pogodowych – panele fotowoltaiczne zależą od nasłonecznienia, a farmy wiatrowe od wietrzności. W efekcie przy korzystnych warunkach pogodowych, w sieci elektroenergetycznej może powstać nadwyżka produkcji energii nad chwilowym zapotrzebowaniem, co może powodować istotne wyzwania dla operatorów systemów elektroenergetycznych. 
Z powodu dużego i stale rosnącego nasycenia sieci źródłami odnawialnymi, zauważa się występowanie niekorzystnych zjawisk, które w skrajnych przypadkach skutkują wyłączeniem instalacji OZE. Odpowiedzią na te wyzwania są magazyny energii.


Kongres Biogazu – zarejestruj się!


 Magazynowanie energii wspiera rozwój OZE

– Zwiększenie potencjału źródeł elastyczności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, w tym ilości i mocy instalacji magazynowania energii, jest najskuteczniejszym wsparciem dla rozwoju OZE – tłumaczy Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Projekt PGE zakłada działania inwestycyjne na terenie pięciu województw. Magazyny energii powstaną na Mazowszu, Podkarpaciu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz na ziemi łódzkiej. Za realizację odpowiada spółka celowa PGE Inwest 21.  Postępowanie przetargowe prowadzone będzie w trybie Dialogu Konkurencyjnego.

Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!

PGE

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE