Styczniowy numer „Magazynu Biomasa” już za kilka tygodni na rynku! Co przygotowaliśmy dla Was w pierwszym w 2020 roku numerze czasopisma? Na pierwszym miejscu jest biomasa! Ale to nie wszystko!
Palić czy nie palić? – jaka jest najbliższa przyszłość biomasy? Jak ją widzą eksperci rynku? O wykorzystanie biomasy w sektorze energetycznym zapytamy jej producentów, dostawców i kupców w zakładach elektroenergetycznych. Zaprezentujemy zestawienie bloków opalanych biomasą i pokusimy się o prognozy rynkowe na 2020 roku dla tego sektora OZE.
W pierwszym w 2020 roku wydaniu „Magazynu Biomasa” sprawdzimy także, które europejskie kraje stawiają na biomasę i w których sektorach dominuje.
W Polsce jeszcze trzy lata temu wykorzystanie biomasy w ciepłownictwie oceniano skromnie – na ok. 4,4 proc. Jednak obecnie, w czasie gdy trwają modernizacje ciepłowni komunalnych, udział tego OZE w rynku paliw wzrasta. „Zielone” paliwa są Polsce szybko potrzebne, by podołać realizacji celów wyznaczonych przez Unię Europejską. Jak dużą rolę odgrywają więc w elektroenergetyce?
W styczniowym numerze ponadto:
- stanowisko Ministerstwa Klimatu w sprawie udziału biomasy w krajowej energetyce, a także plany rządu na 2020 rok,
- dotkniemy też kwestii bardziej przyziemnych, jak ogólnopolski protest ekologów wobec planów budowy zakładu produkującego pellet w okolicach Augustowa. – Podlasie to nie skansen, jak myśli wielu Polaków, którzy przejeżdżają tu na weekendy. My tu się urodziliśmy, mieszkamy, mamy rodziny, chcemy mieć pracę i rozwijać region – twierdzi mieszkaniec gminy Narewka, którego dziwi, że kilkadziesiąt tysięcy ludzi podpisało się pod petycją zmierzającą do zakazu budowy zakładu, który zatrudniać ma 3 osoby, a powstać w terenie, którego na oczy nie widzieli.
- zajmiemy się jakże gorącym tematem instalacji termicznego przekształcania odpadów. Czy i dlaczego są nam potrzebne? Czy zniesienie tzw. regionalizacji dostaw odpadów ma sens?
- zaprezentujemy raport z nowych inwestycji na rynku biogazowym – kto i gdzie buduje? Ile nowych biogazowni powstać może w 2020 roku?
- z myślą o potencjalnych inwestorach opublikujemy drugą część naszego informatora dot. problemów przy budowie biogazowni i wskażemy, jak je rozwiązać.