Łomża cieszy się „zieloną” energią cieplną Enersteny

W tym roku sezon grzewczy w Łomży był bardzo wyjątkowy. Złożyła się na to nie tylko niezwykle ciepła zima. Również to, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży Sp. z o.o. (Łomża MPEC) część energii wyprodukowało w nowo uruchomionej wydajnej ciepłowni na biomasę.

Wybudowaną przez Enerstena ciepłownię na biomasę wyposażono w opalany biomasą nowoczesny kocioł grzewczy wody o mocy 12,50 MW, ekonomizer zwiększający wydajność instalacji, elektrofiltry oczyszczania gazów spalinowych, system podawania biomasy oraz inne urządzenia technologiczne. Projekt ukończono pomyślnie, a uzyskane parametry kotłowni przekraczają wymagania założone w gwarancji wydajności instalacji. Wydajność instalacji Enerstena, mierzona na podstawie zużycia paliwa do produkcji ciepła, określono o 2 proc. powyżej zobowiązań umownych, co oznacza dodatkowe roczne oszczędności MPEC w kosztach paliwa rzędu ok. 2000 MWh (lub 130,000 złotych, biorąc pod uwagę cenę biomasy wynoszącą 65 zł/MWH netto).

Łomża z zieloną energią

Z kolei zmierzony poziom emisji nowej instalacji również jest znacznie niższy od limitów gwarancyjnych, co oznacza czystsze i zdrowsze powietrze dla mieszkańców Łomży. Oficjalne pomiary wykazały, że emisja cząstek stałych (popiół lotny, pył w gazach spalinowych) wynosi 7 mg/Nm3 (gwarancja umowna wynosi <30), zmierzony poziom SO2 rzędu 13 mg/Nm3 (przy zakładanym <400), zmierzony poziom NOx – 191 mg/Nm3 (wartość umowna <300).

Szacuje się, że koszt wytwarzanej z biopaliw energii cieplnej będzie o około 50 proc. niższy od aktualnego kosztu energii wytwarzanej z węgla, co zapewni mieszkańcom Łomży zrównoważone koszty ogrzewania. Przewiduje się, że instalacja biomasowa Enersteny pokryje do 30 proc. zapotrzebowania na energię cieplną miasta Łomży.

– Nowy zakład zapewni ekologicznie czystą, wydajną i tańszą produkcję energii cieplnej dla Łomży przez wiele lat. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy częścią tego udanego projektu. I przyczyniamy się do dobrobytu Łomży – stwierdził Virginijus Ramanauskas, dyrektor generalny Grupy Enerstena.

 

  • www.enerstena.eu
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Grzegorz Cioch,
  • tel.: +48 602 656 575, poland@enerstena.eu

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź! Czytaj też magazynbiomasa.pl

Materiał sponsorowany

This post is also available in: polski