Łódź ma być jednym z pierwszych miast w Polsce, które podpisze umowę na zakup zielonej energii w formule cPPA, czyli bezpośrednio od wytwórcy. 

Reklama

Miasto Łódź, jako jedno z pierwszych w Polsce, wprowadzi nowoczesny model zakupu zielonej energii – korporacyjną umowę PPA. 

Na czym polega PPA?

Kontrakty power purchase agreements (PPA) to bezpośrednie, szyte na miarę umowy pomiędzy wytwórcą energii odnawialnej (sprzedającym), a jej odbiorcą (kupującym). Umożliwiają one zakup czystej, zielonej energii na dużą skalę i w atrakcyjnych cenach. Do tej pory ten model zakupu był wykorzystywany jedynie przez przedsiębiorstwa, dlatego nazwa kontraktu często poprzedzona jest słowem korporacyjne – Corporate Power Purchase Agreement (cPPA). Umowy tego typu mogą zapewnić odbiorcy zieloną energię po stałej i niskiej cenie w perspektywie 8-10 lat.

W przypadku Łodzi chodzi o zakup ok. 15 GWh rocznie. Ilość ta pozwoli pokryć ok. 15-20% zużycia energii w obiektach należących do miasta. Kontrakt z dostawcą zostanie zawarty na okres od 4 do 8 lat, ustalony w trakcie negocjacji z wytwórcami energii.

Na razie miasto nawiązało współpracę z doradcą, firmą ReSource Poland Hub, która pomoże samorządowi stworzyć procedurę zamówienia zielonej energii zgodną z prawem zamówień publicznych.


Rząśnia to wyjątkowa gmina. 90% gospodarstw domowych posiada OZE!


Łódź idzie w OZE

Oprócz planowanych zakupów zielonej energii w formule PPA, Łódź podejmuje również inne działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej, zwiększenia udziału energii z OZE i lepszego wykorzystania potencjału energii odnawialnej.

– Planowana jest m.in. budowa farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 32 MWp, która mogłaby osiągnąć zdolność rocznej produkcji energii elektrycznej na poziomie ok. 30 GWh. Będzie wykorzystywana przez jednostki miejskie w punktach poboru energii rozmieszczonych na całym obszarze miasta – mówi Hanna Zdanowska, prezydentka Łodzi.

Miasto przystąpiło do Łódzkiego Klastra Fala Energii, którego członkami są również m.in. Veolia Energia Łódź S.A., Aqua Park Łódź Sp. z o.o. i Politechnika Łódzka. Zakładanymi korzyściami z zawartego porozumienia mają być w głównej mierze: ograniczenie kosztów produkcji energii, zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa jakości środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki, a także wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie postaw proekologicznych.

Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!

zdjęcie: freepik

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE