AUGA Group, litewska spółka na co dzień wdrażająca zrównoważone rozwiązania dla rolnictwa wkracza na rynek biometanu. Zielony gaz wyprodukowany w trzech biometanowiach na Litwie trafi do kraju z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą biometanową w Europie. 

Reklama

Biometan w AUGA Group

Produkcja i sprzedaż biometanu to nowy obszar działalności AUGA Group, która jednak już wcześniej dostrzegła jego potencjał. Jak tłumaczy w komunikacie Prezes Zarządu spółki Kestutis Juščius, biometan stanowi integralną część wypracowanego przez grupę AUGA modelu biznesowego opartego o idee gospodarki o obiegu zamkniętym. Dostawy zielonego gazu obsługiwane będą przez operatora systemu przesyłowego Amber Grid, a litewski biometan trafi na rynek niemiecki.

Grupa AUGA w swoich trzech biometanowniach wyprodukuje docelowo 61 tys. MWh energii z zielonego gazu rocznie. Substartem wykorzystywanym do zasilania instalacji są produkty uboczne hodowli zwierząt – obornik krowi i kurzy. W ten sposób spółka efektywnie wykorzystuje odpady generowane w trakcie prowadzenia działalności rolniczej i powoduje, że powstały z nich biometan można wykorzystać w różnych sektorach, co w znaczący sposób przyczyni się do przyspieszenia niezależności energetycznej Unii Europejskiej.

„Biometan może znaleźć zastosowanie w różnych sektorach, takich jak rolnictwo, transport czy przemysł – podkreśla w komunikacie Kestutis Juščius (…) W Szwecji biometan zamiast paliwa kopalnego wykorzystuje się głównie w samochodach i autobusach, a we Włoszech – do ogrzewania i chłodzenia”.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


AUGA M1 – ciągnik zasilany biometanem

Litewska spółka szczególną uwagę zwraca na możliwość zastosowania biometanu w środkach transportu wykorzystywanych w rolnictwie. AUGA Group w zeszłym roku oficjalnie zaprezentowała swój produkt – hybrydowy ciągnik AUGA M1 z biometanowo-elektrycznym układem paliwowym. Ciągnik, który po fazie testów ma trafić do seryjnej produkcji jest w stanie pracować nieprzerwanie do 12 godzin, podczas gdy dostępne na rynku ciągniki napędzane gazem pracują do 4 godzin. Litewski pordukt może również zmniejszyć emisję CO2 nawet o 100 ton rocznie.

Jak podaje serwis altfuelscg.com podczas pracy ciągnika silnik napędzany biometanem wytwarza energię, która trafia bezpośrednio do silników elektrycznych, wprawiających pojazd w ruch. W normalnych warunkach ciągnik gromadzi wygenerowaną rezerwę energii w swoich akumulatorach. Zespół inżynierów AUGA Tech zaprojektował dla pojazdu taki wkład gazowy, który można szybko i łatwo wymienić. Jest on napełniany w zakładzie produkcji biometanu i dostarczany do każdego gospodarstwa, dzięki temu rolnicy nie muszą inwestować w stacje ładowania biometanu w swoich gospodarstwach. Jak podaje firma, unikalne rozwiązanie AUGA Tech zostało do tej pory opatentowane na Litwie i w Stanach Zjednoczonych. 

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: AUGA Group, altfuelscg.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE