Francuska grupa energetyczna TotalEnergies dostarczy ponad 800 000 ton ekologicznego paliwa lotniczego (SAF)  liniom lotniczym Air France-KLM. Na mocy podpisanej umowy dostawy SAF będą realizowane od 2023 r. przez kolejne 10 lat i zasilą głównie loty z Francji i Holandii.

TotalEnergies i Air France

TotalEnergies będzie dla Air France produkować SAF. To zrównoważone paliwo umożliwia redukcję emisji w całym cyklu życia średnio o co najmniej 80% w porównaniu z jego kopalnym odpowiednikiem. Francuskie linie lotnicze zobowiązały się do pozyskiwania biopaliwa, które posiada certyfikat zrównoważonego rozwoju i nie jest produkowane z oleju palmowego.

Reklama

TotalEnergies i Air France współpracują w dziedzinie dekarbonizacji lotnictwa od 2014 roku. Wtedy połączyły siły w dwuletnim eksperymencie o nazwie Lab Line for the Future. W ramach inicjatywy we Francji przeprowadzono 78 lotów zasilanych 10% SAF dostarczonym przez TotalEnergies. W ciągu ostatnich dwóch lat TotalEnergies zapewnił SAF dla wielu lotów komercyjnych Grupy Air France-KLM.


Czytaj też: Parlament Europejski przyjmuje ostrzejsze cele dla paliw


Zrównoważone paliwo SAF

TotalEnergies to trzeci dostawca SAF, z jakim współpracuje Air France. Wcześniej francuskie linie nawiązały już porozumienie o dostarczaniu ekologicznego paliwa fińskim Neste i amerykańskim DG Fuels. Kolejny dostawca daje przewoźnikowi możliwość dywersyfikacji dostaw i  ułatwi osiągnięcie celu, jakim jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji o minimum 30 proc.

Grupa Air France-KLM od lat aktywnie działa na rzecz zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko. W tym celu zainicjowała specjalny program „Destination Sustainability”. Realizuje on cele redukcji CO2 poprzez wymianę i modernizację floty, stosowanie procedur ograniczających zużycie paliwa oraz wykorzystanie zrównoważonych paliw lotniczych.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: renewablesnow.com; dlapilota.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE