Leśny bank genów gromadzi tkanki polskich zwierząt

Leśny bank genów Kostrzyca gromadzi tkanki polskich zwierząt zagrożonych wyginięciem.


REKLAMA


Od zeszłego roku w banku funkcjonuje Laboratorium Tkanek Zwierzęcych. To właśnie tam trafiają DNA zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Chodzi o to, by zachować je dla przyszłych pokoleń.

Pierwszym projektem, z którym zmierzyli się naukowcy z Lasów Państwowych, jest zachowanie krajowej populacji cietrzewia. Cietrzew to niezwykle rzadki ptak, należący do rodziny kuraków. W Polsce jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt, wpisanym do czerwonej księgi.

Zbierane przez naukowców są m.in. pióra, krew i tkanki: miękkie, twarde, skorupki jaj lub inny materiał, z którego możliwe jest wyizolowanie DNA. Próby są odpowiednio opisane, oznaczone i trafiają do przechowania w temperaturze -20˚C.

Dzięki programowi z wykorzystaniem najnowszych technologii cietrzewie mają szansę na przetrwanie i cieszenie oczu przyszłych pokoleń Polaków. Leśny Bank Genów zajmuje się również zachowaniem zagrożonych i chronionych gatunków rodzimych roślin oraz uczestniczy w programie ochrony żubra.

Przy ośrodku w Kostrzycy znajduje się także Arboretum, czyli ogród, w którym kolekcjonowane są różne gatunki roślin. Zgromadzone na 15 ha kolekcje obejmują ok. 5 tys. okazów, reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin, opisanych i zbadanych przez LBG.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Ministerstwo Środowiska

This post is also available in: polski