Blisko pół miliona drzew sadzą co roku polscy leśnicy. Dzięki temu około 30 procent terytorium Polski to właśnie lasy – informują Lasy Państwowe.
Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2491 mln m3) na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.
Lasy nie tylko sosnowe
W tym roku leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tys. ha. Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się około 13 młodych. W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków drzew niż sosna. Coraz częściej są to drzewa liściaste. Leśnicy odchodzą od monokultur, co oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu.
Zalesienie czyli…
Zgodnie z ustawą o lasach, obowiązkiem leśników i każdego właściciela lasu jest odnowienie lasu w miejscu, w którym został on wycięty. Ustawa na ponowne posadzenie roślinności przewiduje okres pięciu lat. Sadzenie lasu tam, gdzie rósł wcześniej to odnowienie. Jeśli jakiś teren (np. łąka lub pastwisko, nieużytek) nie nadaje się już do uprawy, często sadzi się tam las. Sadzenie lasu tam gdzie go wcześniej nie było to zalesienie.
Dzięki temu udział lasów liściaste od czasów zakończenia II wojny światowej zwiększył się z 13 proc. do 24 proc. Coraz częściej są sadzone dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby. Sadzonki, które już wkrótce pojawią się w lesie pochodzą ze szkółek leśnych. Szkółki prowadzone przez nadleśnictwa łącznie zajmują ok. 2,7 tys. ha.
W szkółkach są hodowane sadzonki z nasion dobrej jakości i odpowiedniego pochodzenia. Przed posadzeniem młode drzewka są przewożone w pojemnikach na powierzchnię przeznaczoną do odnowienia. Tam trafiają do dołów, które są przykryte gałęziami świerkowymi lub innym materiałem zapobiegającym przenikaniu promieni słonecznych. Korzenie sadzonek są delikatne i trzeba je chronić przed wysuszeniem.
Jak sadzić?
W zależności od wieku, gatunku i sposobu przygotowania gleby są stosowane różne techniki sadzenia. Najmniejsze sadzonki „trafiają” w szparę robioną przy użyciu kostura. Większe i starsze rośliny umieszcza się w jamce czy dołku. Najważniejsze, aby wykonać otwór o odpowiedniej głębokości. Cały korzeń powinien znajdować się w ziemi. Następnie należy udeptać ziemię wokół sadzonki tak, aby nie powstał kopczyk. Spowoduje on odpływ wody, a tak jest konieczna do wzrostu rośliny.
Zdjęcie: Robert Domżał
Północno-wschodnia Polska, czyli okolice Augustowa obfituje w lasy i jeziora. Dlatego jest tak popularna wśród turystów. Na zdjęciu jedna ze śluz Kanału Augustowskiego