Chiny biją światowy rekord inwestycji w OZE

rekord inwestycji w OZE Chiny

Chiny to jeden z największych emitentów CO2 na planecie. Ta sytuacja niedługo może ulec zmianie, ponieważ w 2022 roku osiągnęły światowy rekord inwestycji w OZE. Ten wynik rzuca wyzwanie pozostałym państwom.

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach jest przyczyną wielu problemów społecznych i środowiskowych. Kraj stanowi potęgę, jeśli weźmie się pod uwagę ilość inwestycji w OZE, więc niedługo może się okazać, że skala trudności znacznie się obniży.


Czytaj też: Współpraca Polski i Japonii w zakresie wodoru


Ile wynosi światowy rekord inwestycji w OZE?

W 2022 roku Chiny wydały 546 mld USD na inwestycje z zakresu energii wiatrowej i słonecznej oraz pojazdów elektrycznych i baterii. To prawie połowa nakładów pieniężnych, jakie na ten cel poświęcono na całej planecie i blisko 4 razy więcej niż USA, którego wynik to 141 mld USD. Drugim największym inwestorem w OZE okazała się Unia Europejska z inwestycjami o wartości 180 mld USD.

Rekord padł także w obszarze niskoemisyjnego przemysłu. Na całym świecie inwestycje w ten sektor wyniosły 79 mld USD, z czego 90% to chiński wkład finansowy.

Hegemonia budzi obawy

Przewaga Chin powoduje przyspieszenie wyścigu technologicznego, ale Państwo Środka nie będzie łatwym przeciwnikiem do dogonienia. Przez lata budowało swoją potęgę w zakresie technologii OZE, a teraz wykorzystuje to, by zarabiać znaczne kwoty na ich eksporcie.

– Chinom udało się wytworzyć naprawdę zintegrowane, wydajne łańcuchy wartości do produkcji takich rzeczy jak panele słoneczne czy ogniwa akumulatorowe – powiedział Antoine Vagneur-Jones, szef badań handlu i łańcuchów dostaw w BloombergNEF.


Czytaj też: Rekordowy wzrost instalacji OZE w Polsce


Reakcja Stanów Zjednoczonych

W podpisanej w zeszłym roku ustawie o redukcji inflacji Stany wzięły pod uwagę także przeciwdziałanie dominacji Chin w obszarze OZE. Zaoferowano miliardy USD dofinansowań dla krajowego przemysłu. Skorzystają na tym także konsumenci – otrzymają tysiące dolarów ulgi podatkowej przy zakupie pojazdu elektrycznego, jeżeli większość jego komponentów zostanie wyprodukowana w Ameryce Północnej.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: shutterstock

Źródło: Scientific American

This post is also available in: polski