Rzeszów już dwa lata temu przeprowadził testy autobusu napędzanego wodorem. Dziś miejska flota liczy 20 takich pojazdów, które wkrótce będą wozić pasażerów. Zielony wodór dostarczy im Polenergia.

Reklama

Zielony wodór dla MPK Rzeszów

Rozstrzygnięto przetarg na dostawę zielonego wodoru dla MPK Rzeszów. 20 autobusów miejskich zasili paliwo, które dostarczy spółka Polenergia, a ściślej H2HUB Nowa Sarzyna – najbardziej zaawansowany projekt wodorowy Polenergii, który niedawno uzyskał pozwolenie na budowę.

– Polenergia rozpoczyna ekspansję w obszarze komercjalizacji zielonego wodoru. Przetarg na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów ma szansę stać się katalizatorem rozwoju całego regionu w obszarze gospodarki wodorowej. To także dowód na to, że wodór to jeden z najważniejszych nośników zielonej energii z ogromnym potencjałem w obszarze transportu miejskiego. Stawiamy ważny krok na drodze Polenergii do budowy wodorowego łańcucha wartości i wykorzystania tego surowca na ogólnopolską skalę – mówiła Emilia Makarewicz, dyrektorka Działu Projektów Wodorowych w Grupie Polenergia.

Na mocy umowy zawartej z MPK w Rzeszowie Polenergia została wybrana na wieloletniego dostawcę paliwa dla transportu publicznego. Spółka będzie dostarczać zielony wodór miejskim autobusom w stolicy Podkarpacia przez 15 lat.


Odbyły się pierwsze w Polsce testy współspalania wodoru


Dwie stacje tankowania wodoru

H2HUB Nowa Sarzyna, który będzie produkował zielony wodór dla MPK Rzeszów, niedawno uzyskał pozwolenie na budowę dla instalacji do produkcji i nalewu tego surowca. W ramach projektu Polenergia finalizuje prace nad elektrolizerem o mocy 5 MW, który pozwoli na produkcję do 90 kg surowca na godzinę.

Planowana jest także budowa dwóch stacji tankowania wodoru – w Rzeszowie oraz Nowej Sarzynie. Dzięki nim Polenergia zapewni autobusom miejskim ciągłość tankowania zielonym paliwem. Projekt H2HUB Nowa Sarzyna zdobył dofinansowanie NFOŚiGW.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Polenergia

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE