Krytyczna infrastruktura energetyczna pod ochroną. Wojsko może otworzyć ogień

krytyczna infrastruktura energetyczna

W styczniu całą Polskę obiegła informacja o tym, że hiszpańscy nurkowie poławiali nocą bursztyn w okolicy miejsca, gdzie położona jest krytyczna infrastruktura energetyczna. W dobie wojny i ataku na Nord Stream 2 takie sytuacje mogą być coraz częstsze, ale MON chce się ustrzec dywersji.

Krytyczna infrastruktura energetyczna

Rząd chce zwiększyć możliwości skutecznego oddziaływania na współczesne zagrożenia terrorystyczne. Chodzi o zapewnienie możliwości reagowania polskiego wojska na zagrożenia związane z atakami na infrastrukturę energetyczną, która znajduje się na morzu, przede wszystkim na Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe).


Czytaj dalej: Grupa MOL przejmuje jedną z największych biogazowni w Europie Środkowo-Wschodniej


Rozwiązania dla poprawy bezpieczeństwa

 • W sytuacji zagrożenia terrorystycznego, minister obrony narodowej będzie mógł wydać decyzję o zatopieniu wrogiego statku lub obiektu pływającego. Rozwiązanie to jest przewidziane wyłącznie na wyjątkowe sytuacje, gdy nie będzie już żadnych innych możliwości reagowania.
 • Nowe przepisy przewidują, że stosowanie niezbędnych środków przymusu bezpośredniego będzie następować w taki sposób, aby:
  – zminimalizować zagrożenie życia lub zdrowia dla osób postronnych,
  – wyrządzić możliwie najmniejszą szkodę osobom, przeciwko którym środki zostały użyte,
  – ograniczyć zniszczenie statku lub obiektu pływającego (użytego, jako środek ataku o charakterze terrorystycznym), innych statków oraz infrastruktury portowej.
 • W przypadku ataku terrorystycznego z użyciem obcego cywilnego statku powietrznego, możliwe będzie jego zniszczenie.
  – Będzie to jednak możliwe tylko w sytuacji ostatecznej, gdy atakowi nie można zapobiec za pomocą innych środków, a na pokładzie samolotu nie ma żadnych osób lub na pokładzie znajdują się wyłącznie osoby, które zamierzają użyć statku do ataku o charakterze terrorystycznym.
 • Obszar prowadzenia działań antyterrorystycznych na morzu rozszerzony zostanie na całość polskich obszarów morskich.
 • Na terenie basenu portowego w Świnoujściu powstanie stała baza dla jednostek Straży Granicznej. Rozwiązanie to umożliwi stałą obecność i dyżurowanie jednostek Straży Granicznej w miejscu objętym ochroną.
  – Aktualnie jednostki pływające Straży Granicznej wykorzystują obiekt będący w zarządzie SAR (Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa) i zlokalizowane przy nim nabrzeże.

Czytaj też: Ukraińska rewolucja biometanowa w cieniu wojny


Zabezpieczenie na dziś i na jutro

W związku z planami elektrowni wiatrowej off-shore, nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich ma ogromne znaczenie. Wśród innych elementów krytycznej infrastruktury energetycznej umiejscowionych na wybrzeżu wymienić można chociażby gazoport, naftoport czy planowaną elektrownią atomową.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: gov

This post is also available in: polski