Grupa MOL, węgierskie przedsiębiorstwo naftowo-gazownicze i jednocześnie jedna z największych w Europie Środkowej firm z tego sektora inwestuje w biogazownię. Grupa podpisała porozumienie z niemiecką spółką, na mocy którego ma przejąć zakład zlokalizowany w węgierskim mieście Szarvas.
Grupa MOL inwestuje w biogaz
W ramach umowy z niemiecką spółką BayWa, Grupa MOL przejmie zakład wykorzystujący odpady organiczne do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Przedmiotem umowy jest biogazownia zlokalizowana w węgierskim mieście Szarvas. Zakład osiąga szczytową moc elektryczną na poziomie 4 MW i wytwarza 12,5 mln m3 biogazu rocznie. Inwestycja wpisuje się w założenia strategii zrównoważonego rozwoju, w ramach której intensyfikuje się działania zmierzające do wprowadzenia gospodarki obiegu zamkniętego.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu
“Transakcja, która oczekuje jeszcze na zatwierdzenie przez węgierski urząd antymonopolowy, to dla grupy znakomita okazja do dalszego rozwoju zrównoważonej produkcji energii, ale też wykorzystania pojawiających się w ramach organizacji synergii. Zakład w Szarvas to jedna z największych tego typu instalacji w Europie Środkowo-Wschodniej, położona w okolicy, gdzie MOL prowadzi operacje poszukiwawczo-wydobywcze. Zebrane doświadczenia grupa będzie w stanie wykorzystać w innych gałęziach swojej działalności, rozwijając portfolio zrównoważonych rozwiązań i wzmacniając wizerunek lidera transformacji energetycznej” – czytamy w komunikacie.
Biogazownia w Szarvas
Jak podaje ISBnews, przejęty przez Grupę MOL zakład zasilany jest odpadami z produkcji mięsa (48 tys. ton rocznie), odpadami resztkowymi – głównie gnojowicą i obornikiem (53 tys. ton) oraz produktami ubocznymi z produkcji rolniczej (18 tys. ton). Wszystkie wykorzystywane w zakładzie surowce pochodzą z okolicznych zakładów i gospodarstw.
Poprzez inwestycję w zakład produkcji biogazu Grupa Mol dąży do poszerzania portfela biopaliw, co może przyczynić się do realizacji celów określonych w unijnej dyrektywie dotyczącej energii odnawialnej. Przejęcie biogazowni w Szervas jest również zgodne z planem działania REPowerEU, który wyznacza cel w zakresie produkcji biogazu i biometanu, co w znaczący sposób zwiększy niezależność energetyczną Unii Europejskiej.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: ISBnews; civilhetes.net
zdjęcie: civilhetes.net/docplayer.hu/1555963-A-szarvasi-biogaz-eromu-projekt.html