Bank BNP Paribas od dłuższego czasu wspiera swoich klientów biznesowych w realizacji celów ESG oraz oferuje rozwiązania finansowe dedykowane działaniom z zakresu transformacji energetycznej. Jeszcze przez miesiąc w ofercie baku dostępny będzie Kredyt Ekologiczny.
Kredyt Ekologiczny
Od 13 czerwca Bank BNP Paribas oferuje Kredyt Ekologiczny, wspierający transformację energetyczną polskich przedsiębiorstw. To produkt dla firm, który przy prawidłowo zrealizowanej inwestycji i osiągnięciu celów projektu, zostanie częściowo spłacany przez BGK w formie premii ekologicznej, do wysokości 80% kosztów kwalifikowanych projektu.
– Posiadamy szeroki wachlarz produktów kredytowych, które nie tylko pomagają realizować inwestycje na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale również często są to produkty powiązane z dotacjami. Bardzo cieszymy się, że dzięki współpracy z BGK mogliśmy wdrożyć do naszej oferty Kredyt Ekologiczny. Jesteśmy gotowi zapewniać naszym Klientom potrzebne wsparcie, aby mogli skutecznie wnioskować o dofinansowanie w ramach nowego instrumentu dotacyjnego i realizować inwestycje w efektywność energetyczną własnych przedsiębiorstw – powiedział Adam Hirny, dyrektor Departamentu Wsparcia Transformacji Energetycznej w Banku BNP Paribas.
Czytaj też: Rekordowy wzrost instalacji OZE w Polsce
Termomodernizacja, OZE, wymiana źródeł ciepła
Kredyt Ekologiczny jest finansowany z unijnego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027. Został stworzony, by wspierać przedsięwzięcia, które przyczynią się do obniżenia zużycia energii pierwotnej w przedsiębiorstwach o minimum 30%. Realizując inwestycje zgodne z warunkami programu, firmy mogą liczyć na częściową spłatę Kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego w postaci Premii Ekologicznej.
Jakie inwestycje można sfinansować dzięki Kredytowi Ekologicznemu?
- modernizację lub wymianę maszyn linii technologicznych na bardziej energooszczędne,
- termomodernizację budynków,
- modernizację źródeł energii lub wymiany na systemy OZE,
- modernizację wewnętrznych linii ciepłowniczych,
- modernizację systemów wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia,
- modernizację oświetlenia,
- implementację systemów sterowania mających na celu obniżenie zużycia energii.
Jak uzyskać dofinansowanie?
Pierwszym krokiem do uzyskania Kredytu Ekologicznego jest audyt energetyczny, który posłuży do określenia skali i zakresu przedsięwzięcia, poprawiającego efektywność energetyczną. Następnie należy złożyć wniosek o wydanie promesy Kredytu Ekologicznego. Ostatni etap to wypełnienie wniosku o dotację za pośrednictwem specjalnego Generatora dostępnego na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Termin składania wniosków do BGK mija 17 sierpnia br.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: BNP Paribas
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE