W Sejnach uruchomiono kotły biomasowe!  Rozruch technologiczny nowego systemu ciepłowniczego zakończył się pomyślnie.


Reklama

Bloki mieszkalne Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, budynki Baltic-Invest oraz Zespół szkolno-przedszkolny to pierwsze obiekty, do których trafia ciepło na cele grzewcze oraz ciepło na przygotowanie ciepłej wody użytkowej z nowej kotłowni opalanej biomasą. Inwestorem i eksploatatorem nowego systemu ciepłowniczego jest EC Sejny Grupa Cedr Energo, spółka polskiego prawa handlowego z dominującym kapitałem czeskim.

Kotły biomasowe w Sejnach

Prace przygotowawcze inwestycji w Sejnach nie były proste. Pierwotnie rozmowy oraz ustalenia firmy z samorządem o budowie ciepłowni na biomasę dotyczyły zdecydowanie większej instalacji. Takiej, która pozwalała na zaopatrzenie w zielone ciepło całego miasta.

Na przeszkodzie realizacji planów stanęły jednak m.in. warunki glebowe i MPZP terenu wskazanego przez burmistrza miasta. Władze Sejn, z powodu braku innej korzystnej lokalizacji dla ciepłowni, odstąpiły od porozumień ze spółką. Jednak proponowanym rozwiązaniem techniczno-technologicznym opartym o paliwo pochodzące z biomasy, udało się zainteresować zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, ogrzewającej własne zasoby mieszkaniowe ciepłem wytwarzanym w kotłowniach węglowych.

– Celem inwestycji jest wyeliminowanie trzech źródeł ciepła opalanych węglem kamiennym przy ul. Konarskiego 15, Zawadzkiego 12 i Wojska Polskiego 19A. Nasza inwestycja obejmuje również modernizację sieci ciepłowniczych, oraz instalację indywidualnych węzłów ciepłowniczych. Bez kompleksowego rozwiązania technologicznego inwestycja jedynie w modernizację kotłowni węglowych na biomasę, nie przyniosłaby spodziewanych efektów obejmujących m.in. podniesienie sprawności wytwarzania i przesyłu ciepła, racjonalizację wykorzystania ciepła, kosztów ciepła dostarczanego do odbiorców, a także ograniczenia emisji szkodliwych związków i pyłów do atmosfery – tłumaczył Sławomir Madejski, prezes zarządu Cedr Energo z siedzibą w Tychach, który osobiście czuwał nad inwestycją.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie:  Cedr Energo Sp. z o.o.
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE