Koronawirus a branża biogazu. Jak ograniczenia związane z pandemią koronawirusa wpływają na branżę biogazu? O zdanie, w tym trudnym dla wszystkich przedsiębiorców czasie, pytamy ekspertów – inwestorów, właścicieli instalacji biogazowych i przedstawicieli stowarzyszeń branżowych.


REKLAMA

Reklama

Komentuje Marcin Orłowski

prezes zarządu Polskiej Grupy Biogazowej

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa COVID-19 jest niełatwa i wymaga praktycznie od każdego sektora gospodarki wprowadzenia zmian w systemach organizacji pracy i produkcji.

Polska Grupa Biogazowa już na początku marca wdrożyła w warszawskiej siedzibie spółki system pracy zdalnej. Na terenach biogazowni do absolutnego minimum ograniczyliśmy wstęp osób z zewnątrz. Wprowadzono również szereg procedur higieniczno-sanitarnych. Celem wszystkich wdrożonych zmian jest oczywiście zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa naszym pracownikom, przy jednoczesnym zabezpieczeniu bieżącej działalności spółki. Wdrożone procedury umożliwiają, w tej niecodziennej sytuacji, sprawne funkcjonowanie firmy i realizację postawionych celów.

Jednymi z ważniejszych zadań są dla Polskiej Grupy Biogazowej prowadzone procesy inwestycyjne, tj. budowa nowych kilkunastu biogazowni. Obecnie prace budowlane toczą się w dwóch lokalizacjach (woj. warmińsko-mazurskim – Falknowo i Kupin). Pomimo panującej sytuacji przebiegają one bez większych zakłóceń i zgodnie z przyjętym harmonogramem. Obserwujemy wprawdzie zmiany w funkcjonowaniu urzędów – niestety, dłużej trwają chociażby procedury uzyskiwania decyzji administracyjnych.

Z obserwowanych obecnie zmian wskazać możemy również zmniejszenie przez część firm rolno-spożywczych produkcji, co z kolei na rynku biogazu skutkuje ograniczeniem dostaw niektórych substratów. Polska Grupa Biogazowa posiada jednak zapasy, które pozwalają utrzymywać produkcję biogazu na niezmiennym, bezpiecznym poziomie.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Rynek Biogazu. Czytaj tutaj:


Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Na zdjęciu głównym – budowa biogazowni PGB w Falknowie.
Zdjęcia: PGB

Koronawirus a branża biogazu i wiele więcej znajdziesz tutaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE