Mimo sezonu grzewczego w Katowicach powietrze zanieczyszcza coraz mniej kopciuchów. W zeszłym roku w mieście padł rekord w zakresie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. W 2022 ze śląskiej metropolii zniknęło ich prawie 2000.

Katowice wspierają mieszkańców w walce o czyste powietrze oferując systemy dopłat do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Dzięki dofinansowaniom proponowanym przez władze miejskie dotychczas udało się wyeliminować  ponad 9 tysięcy pieców zanieczyszczających powietrze. Rok 2022 był rekordowy, bo wymieniono aż 1848 źródeł ciepła. Kiedy kopciuchy znikną na dobre?

Reklama

Kopciuchy znikają z Katowic

Wymiana starych kopciuchów na rozwiązania ekologiczne to najskuteczniejsze działanie w walce o czyste powietrze. W Katowicach staramy się zachęcać mieszkańców do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Stąd miejski program dofinansowania wymiany źródła ciepła, dzięki któremu można otrzymać nawet 10 tys. zł dotacji do wymiany pieca. W sumie na ten cel przeznaczyliśmy już prawie 80 mln zł– podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rok 2022 okazał się rekordowy jeśli chodzi o liczbę wymienionych źródeł ciepła. Dzięki miejskiemu programowi w sumie od 2011 roku wymienionych zostało ich ponad 9 tysięcy. Rekordowy był  2022 rok, kiedy to wymieniono 1848 pieców, na co miasto wydało ponad 18 mln zł.


Czytaj też: Prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”


Gaz, prąd, pellet

Największą popularnością cieszyło się ogrzewanie gazowe (956), następnie sieć zdalaczynna (478), ogrzewanie elektryczne (210), pellet (134) i pompa ciepła służąca ogrzewaniu (70). Przypomnimy, że pellet i pompa ciepła do centralnego ogrzewania są dofinansowane przez miasto dopiero od 2022 roku. Od 2021 r. natomiast zaprzestano udzielania dotacji do zakupu kotłów węglowych, w zamian skracając okres karencji dla wymiany kotłów węglowych zakupionych wcześniej w systemie dotacji z 10 do 5 lat oraz podniesiono do 10 tys. maksymalną wysokość dofinansowania dla kotłów na pellet oraz pomp ciepła przeznaczonych na cele grzewcze.

Jak otrzymać dofinansowanie?

Urząd Miasta przypomina, że w Katowicach z dotacji na wymianę źródła ciepła mogą skorzystać: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy – tylko dla lokali mieszkalnych. Jednorazowo otrzymać można do 80% nakładów inwestycyjnych, nie więcej jednak niż 10 000 zł na budynek mieszkalny lub lokal mieszkalny na zmianę systemu ogrzewania budynku/lokalu mieszkalnego na ogrzewanie elektryczne, gazowe, z sieci zdalaczynnej, pompę ciepła do centralnego ogrzewania, na kocioł z podajnikiem na pellet, który spełnia wymogi Ekoprojektu. Do 50% nakładów inwestycyjnych, nie więcej jednak niż 6 000 zł na budynek mieszkalny lub lokal mieszkalny na zadania polegające na zastosowaniu wyszczególnionych odnawialnych źródeł energii tj. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, rekuperacja lub pompa ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Mieszkańcy, którzy nie są w stanie wyłożyć całej kwoty z własnych środków mogą wnioskować o cesję pomiędzy wykonawcą a wnioskodawcą.


Sprawdź, gdzie kupić dobry pellet


Wymiana źródła ogrzewania, mimo pozyskania dotacji, oznacza dla mieszkańca poniesienie realnych kosztów inwestycji przed otrzymaniem pieniędzy z dotacji. Dzięki cesji, kwota dotacji może zostać wypłacona bezpośrednio na konto wykonawcy na podstawie zawartej umowy cesji pomiędzy inwestorem, a wykonawcą instalacji. Oczywiście taka cesja wymaga akceptacji ze strony urzędu miasta – tłumaczy Grzegorz Mazurkiewicz, naczelnik wydziału kształtowania środowiska.

 

Magazyn Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: UM Katowice

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE