Kontrole kotłów będą jeszcze bardziej szczegółowe. Walka z nielegalnymi kotłami trwa. Jeszcze w lutym okaże się, do którego laboratorium trafiać będą „podejrzane” kotły – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pomimo nowelizacji Prawa ochrony środowiska na platformach sprzedażowych jeszcze do niedawna widniały anonse o piecach z nieprawidłowymi tabliczkami znamionowymi. Inspekcja Handlowa prowadzi kontrole kotłów dostępnych w sprzedaży i, za pomocą specjalnego bota, monitoruje sieć internetową wyłapując nieuczciwych handlarzy. Posypały się pierwsze kary.

Reklama

IH w grudniu 2019 r. skontrolowała 453 partie kotłów, z czego 174 zostały zakwestionowane ze względu na braki formalne tj. nieumieszczenie na tabliczce znamionowej parametrów jakościowych zalecanego paliwa, 2 – ze względu na konstrukcję (zostały wycofane z obrotu), kolejne 2 – nie spełniały warunków klasowych. Inspektoraty IH oraz UOKiK monitorują również platformy Allegro.pl, OLX.pl, sprzedajemy.pl, lento.pl oraz gumtree.pl. Od 23 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. wykryto łącznie 274 kotły niespełniające norm etykietowania, dzięki czemu 122 aukcje zostały zamknięte.

Instytut Ochrony Środowiska, chcąc pomóc w weryfikacji sprzętu, opracował listę sprawdzonych urządzeń grzewczych, którą można znaleźć na stronie czyste-urzadzenia.ios.edu.pl. Dzięki temu kotły, które nie spełniają określonych prawem wymogów, nie trafią do domów, a kupujący mogą potwierdzić wiarygodność sprzedawcy i samego sprzętu.

– Obecny regulamin programu Czyste Powietrze stawia jednakowe wymagania jak obowiązujące przepisy dotyczące kotłów na paliwo stałe w Polsce – mówi Tomasz Nowak, prawnik specjalizujący się w OZE, Kancelaria Qlegal. – Zatem może się wydawać, że żadna lista urządzeń grzewczych nie jest potrzebna. Nic jednak bardziej mylnego. Lista IOŚ wykonana na zlecenie WFOŚ, jest niezbędna, gdyż niestety nie każdy sprzedawany kocioł na paliwo stałe w Polsce spełnia wymagania obowiązujących przepisów, ponadto mamy do czynienia z nieuczciwymi producentami i sprzedawcami. Nadal wprowadzają do obrotu wyroby, które nie mogą być nie tylko dofinansowywane przez program Czyste Powietrze, ale również trafiać do polskich domów. Lista IOŚ, mogłaby być wyznacznikiem dla rozpatrujących wnioski o dofinansowanie i ogromną pomocą w sprawnej obsłudze beneficjentów.

IH do końca stycznia br. wszczęła 8 postępowań o nałożenie administracyjnej kary pieniężnej. Obecnie najniższy możliwy wymiar kary za naruszenia związane z etykietami to 4585,03 zł, a najwyższy to 10-krotność tej kwoty.

W lutym nastąpić ma przetarg na badania laboratoryjne. Kontrole ruszą zaraz po wyborze laboratorium.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: BMG, Dominika Dobrowolska
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE