Wielu konsumentów kupując pellet nie ma świadomości, jaki jest jego status prawny jako towaru. Czy można go zwrócić w razie niedostatecznej jakości? I czy tego rodzaju opał był kiedykolwiek brany pod lupę UOKiK? Odpowiadamy na te pytania.

Gwarancja a rękojmia

Gwarancja to element umowy kupna, który jest dobrowolnie wprowadzany do niej przez producenta bądź sprzedawcę. Rękojmia z kolei stanowi zestaw praw konsumenta, jakie obowiązują w każdym przypadku.

Reklama

W przepisach prawa nie ma ujednoliconych norm jakościowych dla pelletu. Certyfikowanie opału nie jest wymagane i stanowi dobrowolny wybór producenta. Z pewnością jednak taki granulat musi spełniać surowsze standardy, co gwarantuje jego wyższą jakość i daje dodatkowe podstawy do rękojmi.


Czytaj też: Na co zwracać uwagę przy zakupie pelletu?


Opał z wadami jako podstawa do rękojmi

Konsument może skorzystać z prawa do rękojmi, jeżeli stwierdzi wady towaru.

Art. 556(1) ust. 1 Kodeksu cywilnego:
Wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Punkt 1. odnosi się od sytuacji, w której towar nie spełnia swojej roli. Np. otrzymany pellet nie pali się. Kolejne dwa punkty są argumentem do rękojmi w sytuacji, gdy pellet nie ma właściwości, jakich oczekuje konsument, a które wyraźnie wskazał podczas zakupu. Przykładowo, jeżeli zgłasza sprzedającemu, że kocioł wymaga użycia produktu posiadającego certyfikat, ale otrzymany towar nie posiada takiego potwierdzenia jakości, kupujący ma prawo zgłosić ten fakt i związane z nim roszczenia. Przypadek 4. odnosi się do wydania niepełnej ilości towaru. Nie obowiązuje on w przypadku, gdy np. zamawia się tonę, a otrzymuje 995 kg, jednak przy znacznej różnicy masowej, możliwe jest dochodzenie swoich praw.


Czytaj też: Od czego zależy cena pelletu? Jak sprawdzić jego jakość?


Niezgodność towaru z umową

Powodem do zgłoszenia rękojmi jest również niezgodność towaru z umową, co regulują przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2023 r.

Towar jest niezgodny z umową, gdy:

1) nie odpowiada opisowi podanemu przez sprzedawcę,
2) nie odpowiada próbce lub jest niezgodny z wzorem zaprezentowanym konsumentowi,
3) nie nadaje się do celów określonych przez konsumenta, o których poinformował sprzedawcę przed zawarciem umowy,
4) nie odpowiada właściwościom, które są przypisywane towarom tego samego rodzaju,
5) nie posiada cech, których konsument może racjonalnie oczekiwać,
6) nie odpowiada oczekiwaniom dotyczącym towaru tego rodzaju, opartym na składanych publicznie oświadczeniom publicznym sprzedawcy, producenta lub ich przedstawicieli.

Warto jednak pamiętać, że jeżeli konsument świadomie dokonuje zakupu towaru, którego towar nie spełnia norm i zostaje o tym poinformowany, to tym samym zrzeka się prawa do rękojmi z tytułu wad pelletu.


Czytaj też: Czy warto robić zapasy pelletu poza sezonem?


UOKiK sprawdza także opał

Zwróciliśmy się do UOKiK-u z pytaniem o to, czy kiedykolwiek zgłaszano nieprawidłowości w zakresie pelletu.

– W ciągu dwóch lat otrzymaliśmy 5 sygnałów dotyczących tego produktu. Obecnie prowadzimy postępowanie antymonopolowe przeciwko firmie Atex,  która zajmuje się głównie importem, dystrybucją oraz hurtową i detaliczną sprzedażą węgla kamiennego m.in. ekogroszku, ekomiału i koksu, a także pelletu drzewnego. Postępowanie jest w toku i UOKiK sprawdzi czy sprzedaży opału przez Atex mogło dojść do niedozwolonego ustalania cen – informuje biuro prasowe UOKiK.

Zaistniało podejrzenie, iż przedsiębiorstwo Atex narzuca ceny dystrybutorom, czym odbiera swobodę niezależnym przedsiębiorcom. W umowach miały pojawić się przepisy niezgodne z zasadami sprawiedliwego handlu.

Więcej na temat spekulacji cenowej na stronie UOKiK: sprawa przedsiębiorstwa Atex.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE