Rynek granulatu jest jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo. Według raportu przygotowanego przez Vantage Market Research, na przestrzeni kolejnych lat będzie miał miejsce dalszy wzrost produkcji pelletu, a co za tym idzie – przychody z obrotu tym opałem będą rosnąć.
W 2022 r. wartość rynku pelletu wyniosła 8,4 mld dolarów, ale szacuje się, że do 2030 r. osiągnie poziom nawet 12,4 mld dolarów. CAGR dla okresu od 2023 do 2030 r. ma wynieść 5,8%. Można zatem spodziewać się, że wzrost produkcji pelletu będzie postępował z każdym rokiem.
Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!
Rynek coraz bardziej chłonny
Kryzysy energetyczne i postępujące globalne ocieplenie skłaniają ludzi do poszukiwania nowych – zrównoważonych i odnawialnych – źródeł energii. Takim rodzajem paliwa może być właśnie pellet. Paliwa kopalne są coraz droższe, a ich ograniczone zasoby będą to zjawisko potęgować. W tym względzie pellet może wyróżnić się jako tańszy zamiennik opałowy, który w dodatku nie jest obciążony opłatami emisyjnymi.
Według raportu szacuje się, że do 2030 roku to indywidualni odbiorcy będą stanowić 45% rynku. Dla konsumentów zaletą pelletu jest łatwość jego przechowywania i magazynowania.
Pelletowa twierdza świata
Największa konsumpcja pelletu do 2030 r. ma kumulować się w Europie. W ciągu 7 lat 75% światowej produkcji zacznie mieć miejsce na Starym Kontynencie. Wynika to z faktu, iż coraz większa liczba elektrowni i ciepłowni decyduje się na spalanie biomasy. Takie dążenia mogą spowodować ustabilizowanie się popytu na biomasę, co będzie stymulować do ekspansji.
Wsparcie ze strony rządów może w dużym stopniu przyczynić się do rozwinięcia produkcji pelletu.
Czytaj też: Rozpoczęto budowę fabryki pelletu w Alabamie
Szybciej, taniej, skuteczniej
Już dziś technologie pelletowanie są bardzo rozwinięte i pozwalają na wytworzenie granulatu o bardzo dobrych parametrach spalania. Spodziewany jest dalszy rozwój tego obszaru, który poskutkuje tym, że wytwarzanie pelletu będzie jeszcze bardziej wydajne, a uzyskany produkt uzyska wyższą jakość, co także przełoży się na wzrost zainteresowania tym opałem.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: freepik/Racool Studio
Źródło: Vantage Market Research