Rząd podejmuje walkę z „betonozą”. Likwidowanie powstających ostatnio jak grzyby po deszczu betonowych elementów krajobrazu miejskiego to główny cel inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast”.

Reklama

 

„Koniec z betonem w centrach miast”

Inicjatywa „Koniec z betonem w centrach miast” ma skoncentrować się na działaniach w zakresie adaptacji miast do zmian klimatu. Jej celem jest głównie tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia w centrach miast przestrzeni pokrytych betonem i asfaltem oraz realizowanie większej ilości przedsięwzięć w zakresie osadzania zielenią.

„Odbetonowanie” jest ważne

Jak podkreślił podczas spotkania dotyczącego inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast” wiceminister Zyska, działania w zakresie „odbetonowania” miast są ważne, ponieważ są to tereny szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu.

-Przez ostatnich kilkadziesiąt lat w miastach powstało wiele nowych nieprzepuszczalnych powierzchni, tj. betonowe place i parkingi, zwarta zabudowa czy wielkopowierzchniowe obiekty usługowe. W odpowiedzi na te zjawiska, w ramach programu Polski Ład wskazano inicjatywę „Koniec z betonem w centrach miast” – mówił.

Wiceminister klimatu i środowiska dodał, że zieleń ma duży wpływ na funkcje społeczne i gospodarcze w miastach.

-Wśród licznych zalet można wymienić podniesienie jakości życia, wpływ na zdrowie człowieka, wzrost wartości nieruchomości, czy oszczędzanie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynków – wyliczał.


Czytaj też: Adaptacja do zmian klimatu w 7 województwach dzięki środkom z MF EOG


Zielone miasta

Wiceminister Zyska zwrócił także uwagę, że celem inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast” jest przede wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast, nasadzaniu drzew, krzewów oraz tworzeniu mikroparków, zielonych ścian i dachów.

-Zadaniem jakie zostało dzisiaj przed nami postawione to przede wszystkim określenie działań i inicjatyw, które będą realizowane w ramach inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast”– podsumował.

W spotkaniu dotyczącymi inicjatywy wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz dyrektorzy i pracownicy Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zdjęcie: Radio Łódź, Piotr Krysztofiak

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE