W ubiegłym roku Niemcy zainstalowali niemal dwa razy więcej biogazowni rolniczych, niż zbudowano do tej pory w naszym kraju. Są to jednak instalacje relatywnie o małej mocy. W efekcie zainstalowany w ubiegłym roku łączny potencjał biogazowni rolniczych w Niemczech był najniższy od początku uruchomienia niemieckiego systemu wsparcia dla OZE.

Reklama

Niemieckie stowarzyszenie branży biogazowej Fachverband Biogas  poinformowało, że u naszych zachodnich sąsiadów w ubiegłym roku powstało 150 biogazowni rolniczych. Ich łączna moc wyniosła 23 MW, co – dzieląc na łączną liczbę tych instalacji – daje jednostkową moc ok. 150 kW na biogazownię. Fachverband Biogas określa tą wartość jako „rozczarowującą” i zwraca uwagę, że to najmniejszy potencjał nowych biogazowni zainstalowanych w skali roku, licząc od wdrożenia niemieckiej ustawy o OZE, co miało miejsce w 2000 r. – Obecna ustawa o OZE stworzyła bardzo złe warunki dla sektora biogazowego w Niemczech. Jako elastyczny komponent do elektrowni wiatrowych i słonecznych energia z biogazowni jest kluczowa dla bezpiecznych i stabilnych dostaw energii odnawialnej – komentuje Claudius da Costa Gomez, szef Fachverband Biogas. Na koniec ubiegłego roku łączna liczba biogazowni rolniczych w Niemczech wyniosła 8,85 tys., a ich łączna moc sięgnęła niewiele ponad 4 GW.

Fachverband Biogas szacuje, że w tym roku do użytku zostaną oddane w Niemczech biogazownie o łącznej mocy 26 MW, a także zwraca uwagę, że od przyszłego roku nowe biogazownie będą mogły wejść do systemu aukcyjnego, przy czym przewidziany dla tej technologii koszyk aukcyjny zakłada instalację systemów o maksymalnej mocy 150 MW w skali roku w latach 2017-19 oraz 200 MW w latach 2020-2022. Fachverband Biogas dodaje, że przewidziana cena referencyjna, której nie będzie można przekroczyć składając ofertę w aukcji, wyniesie 16,9 eurocentów/kWh dla istniejących instalacji oraz 14,88 eurocentów/kWh dla nowych projektów.

Źródło: gramwzielone.pl

Zdjęcie: cire.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE