Pashon Murray z Detroit przerabia odpadki organiczne na kompost, wspomaga lokalny ruch zrównoważonego rolnictwa i zmusza miejskie przedsiębiorstwa do działania na rzecz ekologii. Receptą na biznes okazała się biomasa.

Reklama

Przez 5 dni w tygodniu Pashon Murray zbiera resztki jedzenia z lokalnych kawiarni, restauracji, małych firm i dużych korporacji. Codziennie wywozi pod Detroit ok. 7 beczek organicznych odpadów, miesza je z przywiezionym z zoo gnojem i przerabia na bogaty w minerały kompost, który sprzedaje po 25-35 dol. za jard.

Pozyskiwana przez Pashon Murray biomasa to początek łańcucha przedsiębiorczości, który ma poprawić sytuację lokalnych firm. 37-latka, uznana w 2014 r. przez Newsweek za kobietę biznesu „na którą warto postawić” zaangażowała do współpracy General Motors nakłaniając firmę by przekazywała jej odpady, które – dzięki dostarczanej z zoo gnojowicy – przerabia na wysokowartościowy, ekologiczny kompost.

Funkcjonujący w Detroit zamknięty obieg miejskich odpadów sprawił, że na wysypiska śmieci trafia ich rocznie o dziesiątki tysięcy ton mniej.  Działalnością Pashon Murray dzięki zamieszczonemu w internecie filmikowi  zainteresowali się Amerykanie i biznes, a ona sama w 2015 r. prezentowała swoją ideę prezydentowi Barackowi Obamie podczas Biały Dom Demo Day.

Obecnie Pashon Murray pracuje nad technologią mającą pomóc monitorować temperaturę i aktywność bakterii podczas kompostowania. W przyszłości planuje opracowanie technologii wyłapywania produktów ubocznych rozkładu biomasy i przerabiania ich na energię.

Źródło: Wysokie Obcasy, czerwiec 2016 r.

Zdjęcie: thefoodtrace.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE