Kolejna fabryka pelletu powstała na Białorusi

fabryka pelletu na Białorusi

W miejscowości Osipovichi na Białorusi otwarto kolejną fabrykę pelletów energetycznych. Cała produkcja ma trafić na eksport.

Agencja Informacyjna BelTA podała, że na bazie eksperymentalnego przedsiębiorstwa leśnego Osipovichi uruchomiono fabrykę pelletów. W uroczystości otwarcia zakładu brał udział Witalij Drożża, minister leśnictwa Białorusi. Mówił m.in. o tym, że stworzenie w kraju całej sieci podobnych przedsiębiorstw to priorytet ministerstwa. Oprócz  zakładu w Osipovichi powstaje jeszcze siedem. Mają zapewnić przekształcenie niskogatunkowego drewna i odpadów drzewnych w produkty poszukiwane na rynku zagranicznym.


Nowy zakład produkcyjny wyposażony jest w nowoczesny sprzęt z Litwy, który pozwoli wyprodukować co najmniej 3 tony pelletu na godzinę. Zdolność produkcyjna zakładu to 22 tys. ton produktów rocznie. Przy obecnych cenach gotowych produktów i rentowności projektu na poziomie 7%, warsztat w Osipovichi zapewni roczny dochód w wysokości około 5,4 miliona Br. Inwestycja  powinna zwrócić się więc po 9 latach.

Surowcem do produkcji pelletu będą trociny, odpady z obróbki drewna oraz drewno niskogatunkowe. Wcześniej sprzedawano je ludności i innym organizacjom zajmującym się przetwórstwem. Teraz zostaną w całości wykorzystane na miejscu.  Cała produkcja ma trafić na rynki zagraniczne. W razie potrzeby i zapotrzebowania, pellety będą sprzedawane białoruskim przedsiębiorstwom.

Obecnie trwa certyfikacja pelletów, natomiast w samym zakładzie trwa praca na cztery zmiany.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: www.mlh.gov.by
Zdjęcie: pixabay.com

This post is also available in: polski

bem