Branża OZE musi działać w porozumieniu z samorządami, by zwiększać udział zielonej energii w krajowy miksie energetycznym. Wie o tym OX2, szwedzki deweloper lądowych farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych, który poszerza współpracę polskimi gminami, gdzie uruchamia coraz więcej źródeł czystej energii. W parze z inwestycjami OX2 idą korzyści dla gmin – nie tylko środowiskowe, ale i finansowe.

Reklama

OZE – korzyści dla gmin

Według analiz ekspertów OX2 oprócz większej niezależności od podwyżek cen energii, farma wiatrowa w gminie oznacza wpływy z podatków od budowanych wiatraków na poziomie około 150–200 tys. zł rocznie od jednej turbiny, farma fotowoltaiczna – 17-18 tys. rocznie z każdego hektara. Podatki z inwestycji płynące z farm wiatrowych i słonecznych do samorządów są znaczącym zastrzykiem finansowym dla budżetów gmin i silnym impulsem do rozwoju tego regionu. Właściciele gruntów, na których budowane są farmy, otrzymują czynsz dzierżawny przez cały okres życia wiatraka lub farmy fotowoltaicznej. Za inwestycjami w OZE idą też działania dla lokalnych społeczności.

Za każdą naszą inwestycją idą fundusze na lokalne inicjatywy, wsparcie rozwoju lokalnych ośrodków kultury i sportu, budowy i remonty dróg, z których później korzystać będą mieszkańcy czy modernizację energetyczną infrastruktury krytycznej w danym regionie, co przyczynia się do polepszenia warunków korzystania z energii elektrycznej dla lokalnych odbiorców, mieszkańców i przedsiębiorców. Dlatego właśnie jednym z kluczy do rozwoju OZE w Polsce jest współpraca z samorządami terytorialnymi, w której specjalizujemy się już od lat – mówiła podczas Europejskiego Kongresu Samorządów Katarzyna Suchcicka, Prezes OX2 Polska.

OZE filarem transformacji energetycznej

Polityka Energetyczna Polski 2040 zakłada, że energia z OZE będzie filarem transformacji energetycznej. Niewątpliwie oznacza to zwiększenie natężenia prac związanych z popularyzacją zielonej energii i zwiększenia jej mocy wytwórczych w miksie energetycznym Polski. Transformacji energetycznej szczególnie potrzebuje sektor przemysłu, który charakteryzuje się wysokim zużyciem energii, potrzebą kontroli kosztów i ograniczenia wpływu działalności na emisję CO2. Zdaniem Katarzyny Suchcickiej, Prezes OX2 Polska, rozwiązaniem tych problemów są właśnie inwestycje w zielone źródła energii.

Obserwujemy stały wzrost zainteresowania ze strony firm, które poszukują energii z OZE, jak i dużych graczy finansowych poszukujących długoterminowych inwestycji o stabilnych zwrotach i niskim ryzyku. Jako OX2 chcemy być częścią transformacji energetycznej w Polsce, dlatego intensywnie pracujemy nad rozwojem portfolio, w którym mamy już wiele zakończonych sukcesami inwestycji. We wrześniu 2023 r. zawarliśmy umowę z Eneą Nową Energią na sprzedaż Farmy Wiatrowej Bejsce o mocy 19,8 MW. W maju 2022 sprzedaliśmy Ingka Investments lądową farmę wiatrową o łącznej mocy 63 MW w miejscowości Wysoka oraz farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 29 MW w miejscowości Recz  – dodaje Katarzyna Suchcicka.

Dekarbonizacja sektora energetycznego stopniowo postępuje. Już w 2030 r. udział OZE ma stanowić 42,5% miksu energetycznego Unii Europejskiej. By ten cel został osiągnięty konieczna jest współpraca liderów branży OZE, przedstawicieli władzy i lokalnych samorządów, w zakresie rozwoju zielonej energii.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: OX2

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE